Sedíte v hospodě s přáteli, mluvíte, vyprávíte a najednou se Vás začnou ptát jako idioti: “A cooo?? Cožeee?”
Ani moc nevíte, co odpovědět, protože vám tím dotyční vlastně dávají najevo, že vás vůbec neposlouchají, ač s vámi sedí u stolu a vaše osoba byla přitom v tu chvíli jediná, která mluvila.
Protože celou dobu čuměli do svého smartphonu a bavili se s někým jiným na chatu. Nebo jen projížděli statusy ostatních lidí – často těch, které když potkají v reálu, tak se ani nepozdraví, protože se neznají. Ale jsme přátelé na Facebooku, tak je dobré vědět, že byla včera v kině a dnes má k večeři čočku s klobásou, ne?
Není to trochu kontraproduktivní? Jít ven s jedněmi, ale bavit se s jinými nebo sledovat jiné, co dělají?
Nová doba. Smutná…
Budu tentokráte psát v první osobě množného čísla, aby mě pak někdo neosočoval, že i já to dělám. Vím to, dělám to občas, ale poslední dobou se mi zdá, že mnozí to trochu přehánějí. Z hospod a srazů s přáteli se úplně vytrácí jejich pravý smysl- řešit velikost zadku servírky, dohadovat o tom, kolik váží čáp, mluvit o dámách (pánech) a tak.
Zkusme si při vyprávění kamaráda u stolu dát prsty do uší, zavřít oči a začít si zpívat. Asi se mu to nebude líbit, co? Možná vám ji vypálí.
A proč si myslíme, že naše hraní si s mobilem je v pohodě? Vždyť při tom ostatní také nevidíme, neslyšíme a ignorujeme.
Dnes se lidé často do hospod chodí posadit jen, aby se neřeklo a nepřišli náhodou o něco zajímavého. Jenže ke spoustě zajímavým věcem a příběhům se často večírek ani nemůže dostat, jelikož každý u stolu vlastně všechno brzdí tím, že řeší úplně jiné separátní příběhy s někým na svém telefonu.
O hraní si s mobilem v rámci pracovního jednání snad ani mluvit nebudu. Ale i to jsem zažil, že si člověk projížděl Facebook a pak maily přímo uprostřed mého mluvení. To už ale svědčí spíše o hlouposti než o čemkoliv jiném.
Proč to tak je? A vítězem ze všech odpovědí se stááááváááá. Tadáááá: ZÁVISLOST
4 z 5 lidí podle průzkumu jako úplně první věc po probuzení vezmou do ruky svůj telefon a projedou Facebook a Instagram. Co když se v noci stalo někomu něco zajímavého?
Závislost je dle Wikislovníku: Stav, kdy má člověk fyzickou nebo psychickou potřebu něco konkrétního konat nebo přijímat. Přestaňme si tak cokoliv nalhávat- většina z nás je normálně a jednoduše závislá. Umíte si představit den bez mobilu? Ne? Tak jste závislí.
Mám kamaráda, který všude tahá nabíječku na svůj iPhone. Když má na mobilu stav baterky pod 40%, tak začíná vypadat jako člověk závislý na heroinu, kterému dochází dávka 🙂
Mám také druhého kamaráda, který bez okouknutí nových statusů na Facebooku vydrží tak max 2 hod. Je pro nás ale výhodé, že když chceme o komkoliv vědět co teď dělá, tak on to přesně ví. Navíc podle tváří v ulicích umí hned tahat z rukávu jména dotyčných 🙂
Dloubání se v nose či okusování nehtů je pro většinu z nás mnohem horší prohřešek, než když ignorujeme druhého, protože si právě hrajeme s mobilním zařízením. „Svědčí to jen o hloubce zakořenění některých pravidel. Dloubání se v nose je ve slušné společnosti ,zapovězeno‘ stovky let, s mobilní etiketou máme zkušenost nezralou a neusazenou,“ řekl v jednom rozhovoru Ladislav Špaček, odborník na etiketu.
Jasně, je to novinka, a tak ani naši rodiče nás tuto základni slušnost nestihli naučit. Kdybychom pokaždé, když vezmeme telefon v hospodě do ruky, dostali takovou facku, že bychom druhou chytli o zeď, tak bychom se to možná naučili.
Čili bohužel etiketa to zatím nijak moc neřeší. Ač je používání telefonu v restauraci brané jako neslušné chování a je brané z hlediska etikety jako nedoporučené. Ale nikdo to zatím moc nehrotí, nikdo nás za to z restaurace nevyhazuje, nikdo se nám za to nesměje. A to, že jsme pár lidem za blázny? A to, že to často štve všechny ostatní u stolu? A to, že je to minimálně prostě neslušné?
No co, hlavně, že známe statusy ostatních 🙂
Jsem sám zvědav, jak se tenhle nešvar bude vyvíjet dál. Už teď, když je člověk na dovolené a několik hodin denně tráví hledáním místa s WiFi a pak všichni tráví dalších X hodin na Facebooku, aby náhodou o něco nepřišli, je trochu smutné. V hospodě, když něco vyprávíte a ten druhý vás kvůli mobilu ignoruje, tak je to vlastně vcelku podobné, jako kdyby dotyčný bez omluvy nepřišel vůbec, ne?
Ale co s tím?
Před tímto článkem jsem si hledal spoustu statistik atd. Třeba takovou, že ve Francii nebo Itálii se už používání mobilu v hospodě nebo restauraci bere jako opravdu trapný prohřešek proti běžné slušnosti (myslí si to více než 50% lidí). U nás si to samé myslí jen asi 19% lidí.
Že v rámci 15 států EU, kde se průzkum dělal, je ČR v tomhle ignoranství úplně na chvostu. Ale tak to u nás bývá. Věci, které jsou vlastně celkem jednoduché- třeba zrovna lidská slušnost při sezení u stolu. Na ty my tu potřebujeme pár let navíc.
Vtipný názor jsem našel v jednom článku o zavádění rušiček mobilního signálu do hospod. Do komentáře pod článek někdo napsal vtipný koment: “Kašlete na rušičky. Řekněte kámošům, ať se přestanou chovat jako neinteligentní nevychovaní debilové a užijou si zábavu a čas s vámi.” Konec citace 🙂
Shrnul bych to jednoduše. Je to minimálně dost neslušné a mezi sebou si tím dáváme najevo, že ostatní u stolu vcelku ignorujeme. Tečka.
Když je to v nějaké logické míře, tak se daná věc dá pochopit. V žádném případě si tu nechci hrát na zakazovače mobilů v restauracích. I já ho do ruky beru. Doba se vyvíjí a žijeme teď prostě v době internetu v mobilech. Ale všeho to chce s mírou, jinak by si o nás mohli ostatní začít myslet, že jsme vážně nevychovaní blbci.
Přidejte si mě i na instragramu
Error: No connected account.
Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.
Příhlášení k odběru článků
[wysija_form id="1"]Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)
toto mi taky hodně vadí,dokonce jsem měla spor i s kamarádkou protože jsem ji řekla,že já nejsem zavislák na mobil a nejsem k němu připoutaná… i když mám chytrý telefon a využívám ho,ale ve společnosti kamarádu mi hodně vadí,když večně vyzváni a zrovna potřebují nutně hovořit… telefon,internet je dobrá věc ,ale nic se nemá přehánět…
A jak by reagovala se sebrat a jít pryč,když je jí společnost mobilu milejší než Vaše? Zaregistrovala by to vůbec?To už bych s ní si sednou nikam nešla.
No musim rict ze jsem nad zavislosti na mobilu nikdy nepremyslel ale neni to prehnane???? Pouzivam mobil kde tu a to i s prateli v hospode ale nikdy sem nezaregistroval nejake negativni odezvy ze strany bud spolusedicich nebo dalsich hostu ….. vseho s mirou se musi
Tak. Všeho s mírou 😉
No, možná jsou na tom stejně, takže jim ani možná necvakne, že všichni koukáte do mobilu.. Pamatuješ si z toho večera vše podstatné? Zvedneš hlavu a vidíš, že nemá v ruce každý u stolu?
Radime, tady nejde o to, že se jednou za čas mrkneš, kolik je hodin, nebo si přečteš smsku, která ti zrovna přišla. Když budeš sedět někde v baru, kde se pohybuje spíš mladší generace, rozhlédni se. U 75% obsazených stolů bude sedět parta, která má mezi sebou “závisláka”.
Osobně třeba i to, když někdo ukazuje něco na mobilu ostatním, mě nijak neuráží. Debata jej nejspíš navedla na myšlenku, že na netu, mejlu, fejsu, nebo kdekoliv jinde zahlédl něco, o co se nestihl podělit “sdílením”, tak jim to ukáže, přečte, přehraje přímo u stolu na mobilu.
Přesně tak 😉
A nejenom v hospodách, já to mám bohužel i doma. Nikdo se se mnou nebaví:(..:D. A když na někoho začnu mluvit, tak mě nevnímá. Taky se kvůli tomu rozčiluju ale nedá se nic dělat, ještě jsem seřvána já:). Samozřejmě, když se nudím, tak si také zahraju třeba Mozkovnu:). Instagram nemám a na facebooku se neděje nikdy nic zajímavého:D. Tak co tam pořád všichni hledáte?:)
A to jsem ještě zapomněla dodat, stalo se mi to i na rande 😀 Nejdřív jsem byla udivená a poté pěkně nas*aná. Už nikdy víc:/. A to se prosím chtěl sejít znova :-o.
Ten Einsteinův citát je fake viz http://paleofuture.gizmodo.com/7-famous-quotes-about-the-future-that-are-actually-fake-1631236877
Ok. Ale je hezký 🙂
Tak já se přiznám, že jsem byla (a částečně ještě pořád jsem) prvotřídní závislák a mobil je první věc, kterou beru do ruky po probuzení a mohla bych se dobrovolně přiznat ke všemu, co jsi výše napsal. Do hospody naštěstí moc nechodím, ale jsem schopná doma koukat na film a u toho si prohlížet facebook a instagram a sledovat vše jen tak napůl.
Naštěstí mám docela dost sebereflexe a tak jsem si dala do nového roku předsevzetí, že s tím něco udělám a snažím se to výrazně omezit, což se mi zatím docela daří a jsem sama překvapená, jak to může být vlastně fajn, jen tak si zase lehnout večer s knížkou a nevzít za celý víkend mobil do ruky 🙂
Vtipne a pravdive. Super clanek 🙂
a napsal člověk který používa instagra a delá to same
Mě až tak znáte?
Hm, něco mi to připomíná….bohužel velmi důvěrně, otravná záležitost….
Moje dobrá kamarádka, když si jdeme někam sednout, do restaurace nebo byť jen před dům, tohle dělá pořád , je prostě online, pořád ve dne i v noci, v práci, doma, v obchodě, elefon si bere i do postele, prostě pořád….stálé odpovídá na vše a všem, šílím z toho….navíc je silně závislý kuřák, takže vždy musíme být někde venku.nebo v restauraci, jen proto že musí každých pět minut odběhnout.ven, nebo odpovědět na nějakou stupid.hlášku na facu….nesnáším závislosti, žádného druhu.A tahle kombinace je prostě šílená.Jsem tolerantní člověk, ale příjde mi to jako neúcta.Musím určitě souhlasit s tím, že člověk potom najednou získá pocit, že s Vámi vlastně ani nepotřebuje být. Bohužel ve finále, divná jsem ta já, protože vůbec nevím aktuální zprávy ze sítě.Díky Bohu, nechám si svůj bohatší svět ! Měj se hezky a díky za pěkný článek :o)K.
Také děkuji za komentář 😉
Tak já mám asi štěstí na české přátele. Naopak ti Italové jsou v tomhle směru naprosto nemožní. Pobývala jsem tam hodně času a všichni jsou neustále přilepení na whatsappu. Právě že prvně v životě jsem se s touhle aplikací setkala tam a bylo mi to hodně proti srsti. Jako projev opravdového ignorantství a nerespektování druhého člověka. Dokonce jeden kámoš, který měl nový mobil si po asi 8 měsících koupil jiný, který mu umožňoval nainstalovat si taky whatsapp. Na tom původním totiž mohl mít jen Viber a tam nebyl skoro žádný kámoš. 😀 😀 Logiku v tom hledám jen těžko. Utratit další peníze, abych měla mobil, kde jde nainstalovat i whatsapp, abych pak mohla být v kontaktu s lidma, se kterýma když se sejdu osobně, jsem nalepená na whatsappu a píšu si s jinýma 😀 😀
Super článek ! Mám na to naprosto totožný názor, a proto jsem si někdy začátkem ledna smazala facebook. Každý si toho všiml poměrně rychle, takže jsem byla zaplavována otázkami a nechápavými pohledy. Prostě mě nebaví jít do hospody na pivo s partou kamarádů a potom jen čumět do telefonu, teď jdu do hospody a telefon mám přesto s sebou a položený na stole, ale to jen z důvodu, kdyby se něco stalo, či někdo něco potřebovat. Jen co se týče některých akcích, které se právě každý dovídá právě na facebooku, tak to jsem vyřešila tím, že mi to vždy z kamarádů zavolá nebo oznámí. Žije se mi krásně a mám mnohem víc času a volné ruce 🙂
Bylo by smutne, kdyby to bylo tak strasne, jak na zacatku clanku popisujete…
A pokud to tak opravdu je, tak proste jen vymente lidi, se kterymi se stykate. Ja takove zkusenosti nemam.
Na to jsem asi srab. Začít si hledat nové přátele kvůli tomu, že teď poslední dobou jsou trochu závislí na FB. Ono najít pravé přátele není jednoduché i tak. Natož je vždy hned vyměnit jen kvůli tomu, že dělají něco, co se mi úplně nelíbí. Ale děkuji za komentář 😉
Tady a teď. Můžeš lidem říct, že bude lepší, když budou cvičit a šetřit si na důchod, že se jim to jednou v budoucnu vrátí, ale většina žije přítomností. A množství stimulů na sociálních sítích je stabilní zdroj, kterej často převyšuje úroveň zábavy v hospodě. Navíc mít mobil v ruce a něco s ním dělat, to funguje podobně jako kouření cigaret – máš nějakou činnost, při který vypadáš ve finále důležitě.
A já tohle beru celkově beru jako otázku charakteru. Buďto je vypravěč opravdu nudnej (a měl by se teda snažit pracovat na svým projevu), a nebo jsou posluchači závislí ignoranti. Ty dvě varianty se samozřejmě nevylučují. No a podle toho zase člověk aspoň pozná, s kým má tu čest – můžeš odlišit člověka, kterej se v životě jen tak plácá a zajímá ho jenom přítomnost, od člověka, kterej zná svoje priority. No a není super, když lidi takhle odkrývaj svoje karty? 🙂
A celkově bych to nějak zvlášť nehanil, moc dobře rozumím tomu, proč to lidi dělají. Když to člověk vezme kolem a kolem, tak sociální sítě jsou koncentrovaná zábava týkající se všech lidí, co člověk zná, tudíž přenositelnost nějakých zkušeností a zábavy je pro stydlivější lidi (který by toho v hospodě stejnak moc nenamluvili) z povrchního pohledu přínosnější. To, že je to ve finále izoluje od světa, je věc druhá, ale to zase souvisí s tím prvním odstavcem 🙂
v pátek dopoledne jsem utopila svůj telefon. je pondělí večer a mě kromě budíku NIC NECHYBÍ.
Kdyby mě netrápilo, že nemohu zavolat babičce, jak se má (volávám ji pravidelně), že kdyby se něco stalo, nemohu se ozvat, nemohu se nárazově domluvit s příteli na večer mimo domov, ale musím s tím čekat domů, než se dostanu k počítači a v neposlední řadě se mi nedovolají z práce, tak telefon ani nepotřebuji.
Nejhorší je opravdu budík. Ten bez mobilu nemám a klep klep klep na dřevo, že jsem se již stihla naučit ráno vstávat mezi 7 a půl 8 a tudíž nezaspávám.
Ale mám nějak volnější hlavu..