Češi: národ negáčů

Že jsou Češi negáči si myslím už dávno. A že jsou negáči úplně zbytečně, jsem si jistý.

Nicméně, teď to máme i podložené. Agentura Gallup udělala studii, ze které vyšlo, že Češi jsou druhý nejvíce negativní národ na světě. První jsou Řekové, kteří mají nezaměstnanost 23,4% (my k 6.10.16 máme 3,9%). Španělé mají nezaměstnanost přes 19% a když jsem tam byl naposledy na schůzce v Desigualu, tak posedávali na zahrádkách, smáli se s přáteli a šlo na nich vidět, že si užívají to, že prostě jsou na světě a mají se vlastně fajn. Proč tohle my v ČR moc neumíme?

Možná by si jen chtělo uvědomit pár úplně základních věcí:

 1. 1 miliarda lidí na světě chodí spát každý večer o hladu, protože nemají peníze na jídlo.
 2. 80% lidstva žije z méně, než 10 dolarů na den.
 3. Přes 100 milionů lidí v Číně žije za méně, než 1 dolar denně.

Stále máte pocit, že si máme (u TV v teple domova s nacpanou lednicí) na co stěžovat?
Jo? Tak jedeme dál…

Žijeme déle

Protože se máme dobře a máme špičkové zdravotnictví, tak se dožíváme mnohem více let, než naši předci. Třeba roku 1900 se lidé průměrně dožívali 40 let. Dnes se dožívají 78 let. Společnost, věda a zdravotnictví nám dali 38 let života navíc. Jen tak… Ahoj! A tady máš 38 let, které můžeš strávit se svou rodinou, koníčky, cestováním… ale jestli se furt budeš tvářit jako debil… tak je to stejně jedno.

Průměrná délka života

Když se rodíme, máme velkou šanci, že hned neumřeme

Od roku 1950 se dětská úmrtnost snížila 30x. Díky době v jaké žijeme máme 30x větší šanci, že neumřeme už při porodu nebo v prvních letech po něm. A třeba jen od roku 1989 se snížila 5x. Prostě za těch pár let můžeme mít 5x měnší strach, když jsme v porodnici a brečíme, že se nám narodilo krásné zdravé dítě…

Úmrtnost dětí při porodu

Je tu bezpečno

Nejvíce nás dle statistik ohrožují povodně. A tak buďme rádi, že kurz plavání je pro nás vlastně zásadnější, než umět střílet z pušky, šermovat mečem nebo se ukrývat před nálety bombardérů.

Jasně, uprchlíci, bla bla bla. Dávali v telce, jasně. A nechci se vůbec pouštět do debaty, že to není správně atd. Ale kolik jste jich tu vy osobně opravdu viděli?

Můžeme jít na procházku a nemusíme se až tak bát, že nás někdo podřeže, znásilní nebo polije kanistrem horkého lepidla a posype peřím.
Jsme totiž 6. nejbezpečnější země na světě!

Jasně, ve zprávách říkali včera, že zase někdo někoho píchnul v hospodě nožem. To se dělo vždycky. Jen dříve lidé byli na poli a neměli čas to řešit. Navíc neměli TV, a tak když někdo píchnul nožem někoho v Budišově nad Budišovkou, tak v Poběžovicích se to většinou ani nedozvěděli. Dnes jsme nalepeni celý den u počítače a čteme samé hrozné drby. Večer koukáme na zprávy a ty (protože ví, že na to rádi čumíme a pak se o tom rádi bavíme v hospodě), tam dávají samé hnusy.

Ale není to tak. Buďte v klidu a jděte se projít. Dávám ruku do ohně za to, že se (asi) vrátíte.

Je tu krásně

Byli jste někdy v poslední době na Moravě? Na nějakém českém zámku? Na dovolené v zahraničí? Sednout si v restauraci? V kině? Projít se po ZOO? Hezké co?

cesko

Já vlastně chápu, že těch 40 let kravské doby, kdy jsme tu všichni žili ve strachu, aby nás někdo nezavřel nebo neudal, musel být strašný hnus. A v těch lidech to prostě pořád je. Ale už je na čase si uvědomit, že žijeme ve fakt skvělé době. Době, kdy můžeme beztrestně cestovat, radovat se a žít.

A že má soused novější auto? Na to se vykašlete… o tom to vážně není…

BTW: Když tenhle článek budeme sdílet, tak možná i dalším lidem dojde, že žijeme v krásné době a úžasné zemi…

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

27 Komentářů

   • Dobrý den, celkově se mi názor docela líbí a většinou komentáře na články nepíši, ale tady jsem se zastavil. Mě přijde, že to je hrozně moc jednostranně zaměřené. Na jednu stranu souhlasím s tím, že bychom si měli vážit drobných věcí a to dokonce i toho, že nám voda doteče téměř “do huby” sama, a že nemusíme chodit vykonávat potřebu do lesa – i když by to určitě byla sranda. Na druhou stranu mi ten názor postrádá jednu věc, kde ty “negouše” vídáte? Mezi mladými, nebo staršími? Já to většinou viděl mezi staršími, kde mi přijde, že být negativní, tvrdit, že je všechno “v hajzlu” atp. bylo prostě trendem jejich doby (komančové atp.), ovšem třeba mezi mladšími už mi to tolik nepřijde. (Přijde mi, že to je i v nátuře určitých demografických celků. Seveřani prostě jsou takovým tím zasmušilým národem, co prostě bagruje tu závěj v těžkých kožešinách, kdežto jižané to je spíš takový ten národ alá “maňána”.) To, že je někdo nespokojený, tak ať je. Vynucování pozitivity rozhodně nepomůže, pokud je nespokojený, ať to změní, vždyť to jde! Taky můžu být nespokojený a může si říkat kdo chce co chce, taky stejně můžu být naštvaný, veselý, znuděný, je to jenom pohled na svět v určitý moment a základem zbavení se těchto pocitů, dle mě, je prostě přestat si věci brát tak neuvěřitelně osobně. Prostě říct si: “Ty kráso, ten soused už má zase navoněnou novou káru…. No a co vlastně, je to pitomá plechovka s kolečkama, já mám sice Fábii z roku 2001 ale doveze mě tam taky… Ty kráso on je novej AJFOUN … No a co, je to pitomý kus železa…” Jednoduše… Nebrat si věci osobně, které za to nestojí, pak člověk nemůže být negativní ve své základní podstatě. Pak prostě bude sám sebou a když ho něco naštve, tak se vyvzteká a pak si stejně závěrem řekne: “A co, stejně to nikam nevede!” nebo “Ti politici zase udělali něco… No jo, ale vlastně mě se to vůbec netýká, tak co bych to řešil…” Negativita nikoho nikam nedostane, ale chuť svou negativitu přijmout jako součást sebe a ne jenom jako ventil, kterým budu vypouštět do světa hlouposti, to už pak může vést k tomu, že se člověk začne víc těšit z maličkostí a tam to někde vězí.

   • Nutno podotknout, že s tou nízkou průměrnou délkou je to tak, že je to důsledek vysoké dětské úmrtnosti. Pokud se člověk dožil dospělosti, tak žil zpravidla dlouho, nebylo to tak, že kolem 40 roku byla úmrtnost tak vysoká, jako je dnes kolem 75 roku. Tohke srovnání je proto zavádějící.

 1. Nespokojenost je matkou pokroku. Nikdy jsem moc nechápal smysl té myšlenky, že by člověk neměl být nespokojený, protože se jiní lidé mají hůře. Také se ale další lidé mají lépe. Proč se spokojit s tím, že jsem na tom lépe než většina, a nesnažit se dosáhnout úrovně té menšiny, která je na tom lépe než já?

  • Souhlasím. Tímto mě deptají vlastní rodiče i stále ještě manžel. “Spousta lidí je na tom hůř, takže ten humus, ve kterém žiju je vlastně prima …?!” Aneb děti v Africe atd … Neustále se s nimi kvůli tomu hádám:-(

 2. Váš údaj o průměrném věku v roce 1900 je založen na špatném předpokladu. Průměrný věk 40 let je tak nízký kvůli vysoké úmrtnosti novorozenců a dětí. Ti kdož toto období “zvládli” se pak běžně dožívali 60-70 let, pokud je nesklátila nemoc.

 3. 10 dolarů na osobu a den = rodina s dvěma dětmi 40 USD x 30 dnů x 25 = 30000 Kč dost rodin v ČR má méně než to co tady uvádíte

 4. Sdílím tvé výstižné a pravdivé názory. Dobře se to čte a určitým způsobem i pobaví 🙂

 5. Mám k tomu jen dvě věci… 😀 proč: Za 1. Prvních 15 nejbohatších lidí Světa vlastní více peněz než zbytek planety a za 2. u nás ta naše vláda a ty její nápady a výmysli dělá vrásky hodně lidem, stejně tak i mě, jak se nás snaží o vše obrat a ve stáří stejně nic od státu nedostanem…ti Španělé mají docela pěkné důchody, stejně tak Italové, taky bych byl vysmátej jako oni kdybych věděl, že se budu mít dobře 😀

  • Španělsko má teď 20,7% nezaměstnanost 😉 Víc cestujte. Jedině pak budete vědět, že se tady máme opravdu skvěle…
   Hezký den 😉

   • Kdybych měl alespoň těch 10 dolarů na den tak bych i cestoval….zkuste se vrátit nohama na zem a rozhlédnout se po své zemi než vydáte takovýto článek 😉

 6. Jo, blby je ze tohle vsechno vim a stejne sem nasranej a ten zivot si nedokazu uzit a jelikoz sem procestoval docela kus sveta tak vim jak bidne se maj lidi jinde a dem jeste nasranejsi ze me ani tadyta nase pohoda neudela spokojenejsim a navic se cejtim provinile… ale holt kdo nema problem s tim co si oblikne, sni a jestli neumrzne tak si zacne vymejslet jiny problemy.

 7. Češi jsou hlavně až na vyjímky národ laciných, křupanských a inteligenčně zaostalých hlupáků. Obecně to samozřejmě platí i o jiných lidech v jiných koutech světa, ale tady je to celkem vysoký nadprůměr, čili národní sport. Příliš závistiví, vysoce nedůslední co se například týče nějaké práce, kvalit či služeb, tzv… „na to se už vyser, to máš dobré, dále se tím už nebudu zabývat atd…“ Zkrátka perfekcionismus tady téměř nefunguje. Všechno se dělá poloviční, lemplovskou cestou. Najděte tedy potom v čemkoli nějakou kvalitu, když má k tomu životu každý neprofesionální přístup. Ta negativita zde samozřejmě taky figuruje a hlavně tam, kde není vůbec vhodná a vymlouvat se, že je málo peněz? Znám pár lidi, kteří je nemají a jsou veselí. Krást, chovat se jak tupý buran, to by tady každému šlo, ale udělat něco pořádného s lidským přístupem, to zde nemůže člověk čekat. Holt hloupá a zamindrakovaná banda s nízkými standardy. Je to už taková mentalita a jak se říká, buran zůstane buranem do konce života. Přeji pěkný den všem, kterých se to netýká!

 8. Lidi, pokud nebudeme vychovávat své děti k tomu, aby byly hrdé na svou zemi a to, že jsou Češi, pak nemůže nikdo čekat pozitivnější přístup k životu v Čechách. My totiž nejsme hloupí, ani líní, jen máme malé sebevědomí. Je to daň 40 letům propagace šedého průměru. Hlupáci jsou všude na světě a myslím, že zrovna u nás určitě přehlupákováno není 🙂 Ten kdo vidí jen rozdíl mezi českým a španělským důchodem, neví kolik tady stojí doktoři a služby, nájem atd. Srovnatelné jsou tak potraviny. Takže prosím vyjeďte do světa, poznávejte život obyčejných lidí v cizí zemi a uvidíte, že v Čechách není tak špatně 🙂 V turistických resortech vám nikdo ten pravý svět neukáže.
  Takže Češi buďme na sebe hrdí!

 9. Cau Milane, dik moc za clanek, mluvis mi z duse! Ziji 7 let v Kanade a kdykoliv dojedu domu tak mam kolem sebe stale par lidi co porad nadavaji na zivot doma, at se nikdy nevracim ze to stoji za hovno. Vsichni ale vetsinou maji svuj byt nebo dum, maji auto, jezdi dvakrat rocne na dovolenou a chodi minimalne jednou tydne do hospody. Mysli si ze ostatnim narodnostem staty davaji domy zadarmo a nemusi platit dane … Ja se do ceska vracet budu, je tam krasne, nekteri lidi jsou k sobe mili ale hlavne si budeme moct dovolit koupit byt a nebydlet v podnajmu, ted ve Vancouveru jseou tezke casy a za dvoupokojovy byt clovek zaplati $500 000. Coz je silene. Ale i navzdory temto cenamkanadani jsou mili, veseli a ocenuji si zivota. Je na svete spoustu lidi co nemaji strechu nad hlavnou a nic k jidlu, ano to pak je bida. Diky za clanek, doufam ze se spousta lidi zamysli nad tim co delaji a trebas budou nadavat mene 🙂

 10. Hezký večer, jj ti, co necestují a nemají větší rozhled, se tak projevují. Nemají srovnání a sledováním TV to nezmění spíše naopak. Můj názor je, že nás / naše ročníky 70-80 ovlivňuje nejvíc porod v nemocnici a odloučení od mámi. Jako mimino nás natáhli na měření, zabalili a odnesli k ostatním uřvaným miminům. Kojení se nenosilo. V roce nás šoupli do jeslí, aby máma mohla vytvářet hodnoty. Proto je podle mě ten negativismus tak rozšířenej. Kdo by mohl být šťastný s takovou zkušeností pocitu nebezpečí, odloučení a nelásky. V přírodě takové mládě umře a my umíráme prázdnem. Je nám jedno, že se máme dobře, že máme krásnou zemi, dům, jídlo, peníze. Když jsme uvnitř prázdný, všechno je na nic, nejsme schopný to okolo krásně vidět. Když se podívám kolem sebe, nevidím šťastné lidi. Vidím prázdné lidi, co se snaží naplnit svá nitra. Vidím ne-sebevědomé lidi, kteří se bojí odmítnutí, uvnitř velmi zraněné. Je to vidět v partnerských vztazích, teď je doba, kdy si to hodně řešíme. Hledáme, jak se naplnit. To k tomu cítím jako žena.

 11. Čím víc člověk cestuje, tím víc to vidí jak je tu vlastně krásně a hlavně bezpečně.

 12. Čech je natolik chytrý, že mu vadí hlavně nespravedlnost + jak se na jeho úkor má dobře někdo jiný. Jestli to v jiných státech funguje líp, anebo si to lidé bez vzdělání neuvědomují, jsou v pohodě… maňána. Samozřejmě útěk do soukromého radostného mikroklima je možný – rodina, přátelé, výlety, sport, umění…atd.
  Vytvořil jsem si v českém právním bordelu už dávno své přijemnější mikroklima.

  • Četl jsem to několikrát a nemohu přijít na to, kde se má dobře na úkor “Čecha”? Případně bylo myšleno jeden Čech na úkor Čecha druhého? Poprosil bych o bližší vysvětlení. Díky

 13. Pěkná kravina srovnávat blbou zimu v česku a krásný počasí ve Španělsku kde to samo o sobě šíří pozitivní atmosféru…voda, krásná příroda, krásné odhalené ženy a ne v 30 bundach

 14. Děkuji Vám za článek. Jsem rád, že někdo věci vidí stejně, jako já a moji nejbližší!

Přidejte komentář