Pravidla gentlemanů, kterými se už příliš neřídíme

Gentleman. Zdroj: Jason Sebacher

Gentlemani dříve měli pravidla, která by i dnešní svět udělala takový trochu hezčí. A přitom nejde o žádné zázraky. Prostě jen…

1) Stoupli si, když žena vešla do místnosti

Dříve si muži na důkaz respektu stoupli vždy, když do místnosti vstoupila žena, někdo významný nebo starší člověk. Bylo to na znamení úcty a pokory. V dnešní době si toto již neumíme představit, ale myslím, že ve zjednodušené formě je toto vhodné. Minimálně, když vám do kanceláře vejde host, tak není slušné zůstat sedět.

2) Chodili vedle ženy vždy blíže k silnici

V dobách, kdy nebyl ve světě tolik propracovaný systém kanalizace a odpadních vod, tak se gentlemani v dlouhých kabátech naučili chodit vedle ženy vždy blíže k silnici. Aby žena nebyla pocákána, když louží projel koňský povoz nebo automobil.

3) Podrželi ženě dveře

Ženy měly v dřívějších dobách velké objemné sukně, které si musely při nastupování do kočáru nebo vcházení do dveří přidržet. A tak muž vždy ženě dveře otevřel a podržel. I v dnešní době, když má žena sukni, je vhodné jí otevřít např. dveře od auta a svým tělem zároveň chránit, aby jí kolemjdoucí čumilové nekoukali pod sukni.

4) Usadili ženu ke stolu

Bylo běžné, že při usazování ke stolu muž ženě vysunul židli a pomohl jí se usadit. Žena seděla čelem do místnosti. Muž tedy čelem od dění v místnosti. Také by měl muž sedět zády k TV, aby ho nic nerozptylovalo od jeho priority, která s ním sedí u stolu.

5) Sednuli si až po té, co si sedla žena

Než se muž usadil ke stolu, počkal u svého místa, než se usadí všechny ženy, které s ním stůl sdílely. V současné době toto jde vidět v pořadu Jana Krause, kde Jan vždy čeká, až se usadí jeho host a až poté si sedne on.

6) Pomohli ženě z nebo do kabátu

Dříve ženy nosily mnoho vrstev oblečení a pod nimi velmi nepohodlný korzet. A tak muž jí vždy pomáhal z důvodu jejího omezeného pohybu. Korzety už se sice skoro nenosí, ale i tak je tohle asi běžné i v dnešní době, ne?

7) Chodili do schodů vždy za ženou

Z důvodu vysokých bot a dlouhých šatů muži vždy chodili po schodech za ženou. Důvodem byla její ochrana, kdyby se jí zvrtla noha a měla by třeba spadnout. Pokud má žena krátkou minisukni, tak se může toto pravidlo z logických důvodů porušit.

8) Pomáhali jí s taškami

Toto pravidlo neplatí pro dámské kabelky. A jak řekl pan Špaček: “Víte proč muž ženě nikdy nenosí kabelku? Protože s ní vypadá hloupě.” 😉

9) Při dešti nad ní drželi deštník

Když prší, tak gentleman drží deštník nad ženou a nevadí mu, že by mohl trošku zmoknout. A platí to, i když jste velká hvězda, jak na obrázku dokazuje např. Leonardo.

Leonardo DiCaprio. Zdroj: Reuters
Leonardo DiCaprio. Zdroj: Reuters

10) Dali jí své sako

Pokud gentleman viděl, že se žena třepe zimou, ihned sundal sako a nabídl jí ho. To si myslím, že by mělo být také běžné i v dnešní době.

11) Doprovodili ji k autu nebo ke dveřím

Gentleman vždy ženu doprovodil až ke dveřím či k jejímu autu. Důvodem je samozřejmě její bezpečnost a to, aby se přesvědčil, že o ni nemusí mít strach.

12) Ani ve snu je nenapadlo, že by ženu uhodili

A můžete být klidně Chris Brown. Gentlemana by prostě nikdy a za žádné situace nemělo napadnout uhodit ženu.

Sečteno a podtrženo, doba se změnila a některé věci nám už nepřijdou tak běžné a jasné. Je ale občas fajn se zamyslet nad tím, zda bychom tenhle náš svět nemohli udělat trochu hezčí. A to třeba jenom tím, že ženě sundáme kabát nebo přisuneme židli…

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

112 Komentářů

 1. Hezké shrnutí.
  Dovolím si jeden technický dotaz.

  Situace:
  – Muž čeká s cizí ženou u výtahu s automatickým otevíráním dveří.
  – Logicky, nejprve oba počkají až se výtah vyprázdní.

  Kdo pak ale vstupuje první?
  – Muž? Ten by měl do místnosti vstupovat první není to tak?
  – Žena? Já se snažím pustit nejprve ženu, přijde mi to zdvořilejší.

  Děkuji

   • Mám za to, že do místnosti právě běžně vstupuje první dáma (opačné tvrzení, byť velmi časté, je podle mě mýlka). Bar či hospoda jsou jenom jednou z výjimek – bývaly doby, kdy bylo namístě nejprve zjistit, zda je v hostinci bezpečno. Nejsem si ale jistý, jak je to s výtahem. Myslím, že by měla jako první do výtahu vkročit dáma. 🙂

    • Tohle si pamatuji ještě z tanečních ze střední. Do prostředí které oba, popřípadě muž zná, jde žena první. Do cizích místností (veřejné zařízení jako například bar,restaurace..) jde první muž, aby zjistil jestli ženě nic nehrozí.

   • Do výtahu (je to “nebezepečné” místo..může se utrhnout a tak:))) vstupuje první muž. Vystupuje z něj první žena.

  • Já jsem slyšela, že do výtahu vstupuje první muž a z výtahu vystupuje první žena, protože co kdyby se výtah urval? 😀

   • On tam ani nemusí být. Proto do výtahu muž první, žena by si toho prázdna pravděpodobně nevšimla

  • Ja nechavam vstupovat do vytahu zenu prvni a hlidam aby se automaticke dvere nezacaly zavirat. Popripade je nohou chytim na strane tak, aby si toho zena ani nevsimla a pohodlne vstoupila.

  • Do výtahu vždy vstupuje první muž, pokud by došlo k poruše výtahu, aby žena nebyla v ohrožení.

  • Je to tak, že když je výtah s automatickým otevíráním dveří, muž si stoupne do dveří, aby zabránil tomu, že se zavřou zrovna ve chvíli, kdy se žena ujme nastupování. Zároveň může nohou ve výtahu zkontrolovat, že se kabina nehodlá v nejbližší době utrhnout a zhroutit 🙂
   A proto když přijede výtah a uvnitř už nějaká žena je, nemělo by ji překvapit, že si pán stoupne do dveří.
   ..a pak mě ještě napadá, že toto pravidlo by neměl muž aplikovat na výtahy s úzkými dveřmi. Pánové jsou kreativní, a tak do dveří strčí třeba deštník. žeano.
   U výtahů, které nemají automatické otevírání – to jsou ty staré, kde člověk opravdu neví, jestli kabina dorazila celá, nastupuje první muž. Ti šikovní zvládnou i přidržovat dveře zevnitř výtahu.

  • Do výtahu nastupuje vždy jako první muž, výtah je považován za ono “cizí” a “nebezpečné” prostředí.
   Naopak vystupuje vždy jako první žena.

  • Do výtahu vstupuje první muž. Je z to důvodu “bezpečnosti”, podobně jako pravidlo “kdyby letěl půllitr” zde platí “kdyby se výtah utrhl”.

 2. Jo člověk by se tak i choval… ale kolem nás nejsou ženy ale kurvy… a ke kurvám se člověk chová jako ke kurvám… 🙂

   • Krásne zhrnutie. Myslím si, že by sme si mali čo nacvičiť. ALE pri týchto len jednostranných návodoch,
    sa mi vždy pripomenie zážitok:
    Bol som v spoločnosti, kde sa podobná téma rozoberala. Ženy nadávali všeobecne na mužov, že aký nie sú.
    Rozoberali svojich partnerov, že sú ako … padli aj rôzne vulgarizmy, ten môj je taký K.kot, ten je Fas, hulvát …
    Po určitom čase sa jedna Dáma v dôchodkovom veku /psychologička/ postavila a zahlásila:
    Viete milé kamarátky, priateľky, známe a neznáme zapamätajte si, že:
    “Len p.ča má svojho K.kota!”
    Nuž a keď si pripomeniem svoje najmladšie poučné príbehy viacmenej všetky boli o tom,
    že šľachetne sa správalo k princeznám /či pôvodom alebo duchom, správaním sa…/

    milujem Vás ŽENY – DÁMY….

 3. Vyborny clanek!
  Jeste bych doplnil, ze pokud zena do auta nasedne, tak jako spravni gentlemani bychom meli zavrit dvere…

 4. Korzety nebyly a nejsou nepohodlné :))) Ano, mírně omezují pohyb, je to specifický kus oblečení, ale když je šitý na míru tak je maximálně pohodlný. Krásné připomenutí gentlemanský pravidel, tak ještě drobná osvěta ohledně i dnes nošeného kusu dámského šatníku, který má velké kouzlo 🙂

  • Jenom přihodím že dřívějších dobách se korzety utahovaly tak, že to dokonce ženám způsobovalo problémy s orgány nebo různé deformace, dnešní korzety už se tolik nestahují protože nemusíme mít tak přehnaně útlý pas kvůli módě tak vám přijdou pohodlné ale když tomu kdo to utahuje ujede ruka ta to poznáte 🙂 já sem takhle celý večer na věnečku řešila proč mi je špatně jakmile jsem se převlíkla tak jsem to zjistila 🙂

  • Katka, neviem, ci vies, ale volakedy daaaavno boli korzety zenam na to, aby si nimi stiahli pas na co najmensie cislo. A ja si nemyslim ze byt stiahnuta po cely den minimalne o dve cisla bolo prijemne. Nemozes porovnavat dnesne korzety s tymi, ktore sa nosili pred sto rokmi.

   • Na vystoupení i celodenní akce nosívám renesanční korzet. Stahuje hodně, ale světe div se, je pohodlný. Jen se takovou věc musíte naučit nosit a dýchat v ní. Samozřejmě pokud korzet není dobře šitý, pohodlný nikdy nebude. Po pár minutách se uleví vašim zádům, přirozeně se srovnáte, dýcháte vrchní částí hrudníku. Nevidím důvod, proč nesrovnávat. Koneckonců i extra stahovací korzety se musíte učit stahovat a nosit postupně – není to tak, že byste naráz stáhla 20 cm.

 5. Sednout si zády k TV je mnohdy nadlidský úkol. Snažím se o to i v pánské společnosti, ale často marně, přístroj v každém rohu. Někde mají obrazovky i nad pisoáry…

  • Souhlasím s panem Tomášem Koutem, kolikrát mám problém v hospodě, restauraci sednout si tak abych neviděl na televizi 🙁

 6. Pamatuji si, že když jsem byl mladý skautík, nějaký čas jsme věnovali právě tomuto tématu. Dnes jako vychovatel se snažím předat, co jsem dostal do vínku, ale musím říct, že dnešní děti (myšleno věkově kolem 14, 15) o tom nemají téměř ani ponětí a berou to jako zvýhodňování opačného pohlaví, s čímž nesouhlasím. Ještě že nám aspoň zůstaly ty taneční…

 7. Velmi pěkně jste to shrnul Milane.

  Byť mi to přijde také normální, v bodech 1 a 4 mám, bohužel, špatnou odezvu právě od našich drahých poloviček.

  Je to možná věkem, ale mnohé slečny kolem třiadvacítky, přestože všechny básní o “pravých gentlemanech”, vnímaly mou snahu jako trapnou. Možná je to tím, že mi je “jen” 25 let, či proto, že dnes už je to v mysli lidí zastaralý koncept a snaživec je tak vnímán jako exot.

  Kdo ví, třeba už je tak “moderní” doba, že tato tradiční gesta v ní nemají místo a zústanou jen ideizovanou památkou na doby minulé.

  • Tak to teda doufam, ze nezustanou pamatkou doby minule. A vez, ze pokud se na tebe tyhle holky koukaj jako na exota, tak to jsou kravky. Slusne vychovana divka tyhle veci oceni 🙂
   Mne vsechny tyhle drobnosti prijdou od kluku/chapcu/muzu velmi mile.

 8. Som este mlady, ale k svojej priatelke sa tak chovam, ku kamoskam, ktore si to zasluzia, sa tak chovam tiez … (Mimo vynimiek, ked si z nich robim srandu atd)
  Aj v spolocnosti sa snazim dodrzovat minimalne pravidlo prednosti vo dverach … Vela muzov to tak nerobi, ale ani sa im necudujem.
  Jeden z dovodov vymierania Gentlemanov by som videl skryty v nasledujucom obrazku
  smejemsa.sk/obrazky/pozor-feministka/

  • Majku musite byt vytravali a jednou svou damu najdete. A mezi tim muzete davit dobry priklad mlade I starsi siroke verejnosti. Delate to dobre, tak s chute do toho. A pokud si nejaka nedama stezuje, ze jste trapny, tak se jen usmejte, reknete, ze chovate respect k zenam a podruhe uz ji na rande nezvete. Hodne stesti

 9. Dobrý den, toto je opravdu nádherně napsaný článek! 😉 chtěl bych jen dodat, že opravdu záleží na ženě! Když jdete na rande s onou neznámou co se vám zalíbila v baru a ke konci rande zjistíte že je to akorát pěkná k.áva, tak se nezlobte, ale dveře si umí otevřít i sama..

  • áále, no tak, ja to vidím inak … ako sa správame k druhým je výpoveďou o nás – gentlemanoch, nie o tom, či je tá druhá pekná k.áva

  • Pane Jiri to jste se tedy predvedl. Takze jste ochotny byt gentleman jenom kdyz z toho neco kouka??? Tak to asi nejste dusi gentleman, ze Tak a tom troche zapracujte a bude se vam lehcejc zit.

 10. Zdravím, musím s vámi opravdu souhlasit. V této době už se najde opravdu málo jedinců, kteří by splňovali aspoň polovinu z tohoto článku. Je to velmi smutné. Samozřejmě také záleží na ženě. Když je žena velmi atraktivní, ale je to s prominutím kráva, opravdu nejevím zájem se chovat galantně. Naopak když je žena ” z toho správného těsta”, dělám vše pro to, abych nic nezanedbal. Přeji krásné svátky a šťastný Nový rok! 🙂 – Kondor

 11. Dalsi problem soucasne spolecnosti je, ze i zeny nedokazi projev gentlemanstvi prijmout a nekdy to povazuji i za ponizovani.

 12. Moc pěkné 🙂 Osobně neočekávám, že mi bude někdo otevírat dveře u auta (určitě by mě to potěšilo), ale v situaci kdy stojím v metru, čekám až vystoupí cestující z metra a pak se teprve chystám nastoupit (někdo to bohužel stále nechápe) mě předběhne (možná bych měla raději napsat “nacpe se”) muž, který stál za mnou, mě teda dokáže pořádně vytočit. Naopak, když mi muž podrží dveře na poště, rozhodně mu poděkuji (nevím, proč bychom se měly podle “pastýře” všechny chovat jako k***y)a hned mám hezčí den.
  Jistě by to bylo na světě hezčí, kdyby se alespoň občas, ženy chovaly více jako dámy a pánové jako gentlemani.

  • Souhlasím. Zkuste mu příště v klidu říci: “Pane, vy jste tedy opravdu gentleman;)”… Třeba mu to dojde a alespoň se zamyslí 😉

 13. U výtahu mám také problém s pravidlem automaticky otvýraných dveří. Tam žena vstupuje vždy první. Do výtahu zase muž – opět kvůli bezpečí. Asi tedy bude platit menší zlo, protože se jedná o společenská pravidla a jejich cílem je ženu také chránit, jelikož může být “matkou” – dobře pro společnost. Grácii a úctu ženě prokazovanou vnímám jako nádherný benefit těchto pravidel. A je to moc hezké. Jinak by se totiž dalo říct: “Lepší žena dveřmi přiskřípnutá, než-li na dně šachty rozplácnutá.” (S tou první souložit jěstě můžeš, s tou druhou taky, ale to nechceš.) a to by byla škoda.

  Obecně mám u žen problém v akceptování otevíráni dveří u auta a podržení kabátů nebo jejich odkládání na věšák. A to i při těch správných načasování. (Člověk to zas nemůže dělat pořát, aby nevypadal jak sluha.) Většinou to komentují slovy: “To nemusíš, to zvládnu.” A já “O tom jsem přesvědčený, užívej si být ženou.”

  Na druhou stranu jsem rád, źe žiji v době, kde každý definuje sám sebe a muže ze mě nedělá to, zě někomu podržím deštník (myšleno bez zpojitosti s obrázkem v článku)

  Daniel

  • Dovolím si reagovat na přidržení kabátů – ne všichni muži, když už se tedy alespoň pokusí být v tomto ohledu gentlemany, vědí jak na to.. Párkrát se mi stalo, že mi muž přidržel kabát, ale bohužel příliš vysoko, a tak jsem se raději oblékla sama právě se slovy, že “to zvládnu sama”, než abych se “šněrovala” tak vysoko, anebo mu řekla, že to dělá blbě a tím ho odradila od další snahy.. 🙂

   • Dobrý den, Kláro, rozumím Vám. Ovšem – trénink dělá mistry. Vždyť stačí povolit od snahy “dostat se do kabátu” a dát ruku trochu níž a pozornější muž pochopí. Nebo se jen zastavit a počkat. Příště to už zvládne určo líp 😉

 14. Myslím si, že každý muž dokáže být gentleman, ale ne každá žena dokáže být dáma … 🙂 kdo ví, kam se to dostane za dalších X let. Stále je krásné vidět gentlemana vedoucí dámu. Nepřijde mi to nijak degradující. Tak směle do toho, lidi! 😉

 15. Důvodem, proč muži od těchto laskavostí ustupují, není doba, je to do nebe volající emancipace žen. Snaží se býti nezávislé a cítí se poníženě, když jim muž pomůže do kabátu a dají to gentlemanovi náležitě najevo. Kolikrát jsem viděla, jak muž otevřel ženě dveře a ta ho dost nevybíravě poslala do háje, že není chromá, zvládne to sama a k tomu slovník, že by se i dlaždič začervenal. Dnes bohužel ženy nechápou a leckdy neocení význam těchto milých gest. Ano, gentlemani mizí a ženy si za to můžou samy. Tato gesta byla běžná pro dámy…. ale kde dnes jsou? Myslím, že úsměv a poděkování by nikoho nebolelo. Ale jak se říká: První zameteme před vlastním prahem. Myslím, že podobné články nutí k zamyšlení jak muže, tak i ženy 🙂 Stále se gentlemani najdou a za mně musím říct, že když mi někdo otevře dveře, či mi pomůže do kabátu, udělá mi to vždy velkou radost 🙂 Kdo se podle toho řídí, byť jen z částí, je zkrátka borec. Nenechte se od toho feministkami odradit, pánové, pořád jsou dámy, které to ocení 🙂

  • Mám 40 a musím poznamenat, že i ženy kolem 25 let jsou moc překvapené jak jim pomužu sundat kabát či usadit ke stolu.. Není nad ženský přirozený úsměv 😀 … jinak jste to dobře napsala….

 16. Když na to tak koukám, jsem téměř gentleman 🙂 Zazněly tu dobré postřehy. Protistrany na to nejsou mnohdy připravené. Fakt je ale, že jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se chovaly vyloženě negativně. Maximálně se podiveně usmály.

 17. Co tak vstupovani do hospody, baru a dvere se otviraji smerem ven (je to dost casté otvirani dveri)
  Tak tedy vstoupit do hospody prvni a zaroven drzet dvere zene pri vstupovani je dost divne 😀 nemyslite?

 18. Treba brať ohľad že tak isto sa zmenilo správanie žien k mužom prečo by sme mali byť poslušní keď sa teraz niektoré ženy rozdávajú po baroch za pozvanie na pohárik… Samozrejme k slušnej žene sa treba chovať tiež slušne no ale tých je naozaj málo…

 19. Ano, musim souhlasit s tim, ze mnoho zen a divek v dnesni dobe neumeji byt damami, nebo nechteji… Stejnetak mnoho muzu neumi byt gentlemany. Nicmene argumenty typu: ona si to nezaslouzi, tak to nebudu delat jsou podle me zcela liche… Pokud se chci opravdu chovat jako gentleman a mam to v sobe tak hluboko, ze je mi to zcela prirozene( coz je podle me cil a cesta).Pak mne absolutne nemuze rozhodit, ze po nejakem takovem mem projevu se zenstina nejen nezachova mile, ale doknce urazlive… Jeji chyba, ze ma a bude mit zivot ,,nahovno”, protoze pokud si stezuje v tomhle, tak pak si musi stezovat uz uplne ve vsem! Domu bych si ji nevzal a nejspis (pokud nebudu muset) ji uz vickrat neuvidim. Jsem jaky jsem a jaky chci byt ( v tomto pripade galantni) a pokud se ti to nelibi, tak jdi. Ja se kvuli tobe v klasickyho hulvata dnesni doby menit nebudu… Asi tak panove 😉 (a ohledne vytahu: nastupoval bych jako druhy 🙂 i kdyz teorie o tom s kym se da nechce jeste soulozit je bozi! :-D)

 20. dobry den, pekny clanek, je mi sice 19let ale presto toto vsechno se snazim dodrzovat, nikdy nenechavam jit ze schodu prvni, co kdyby spadla ( dodatek: toto tam muzete taky dopsat jak tam pisete o tom ze kdyz jdete do schodu jdete za zenou), na to jak jsem mlady jsem docela prekvapen ze to skoro vsechno dodrzuji 😀 ale jak jsem tu cetl v komentech taky zalezi na zene, rikaji ze chce at se k nim chovame hodne ale kdyz se chovame jako gentlemani a oni ani nepodekuji a nekdy nas i servou tak to pardon ale to mi muzete s takovym chovanim polibit p*del, myslim si ze mi tu plno panu a i dam da za pravdu ze dnesni generace se tak chova, nemuzu moc posuzovat kdyz mi je jen 19 ale docela se rozhlizim kolem sebe a dnesni zeny myslim ty mladsi do 20ti let ani nevi co chteji od zivota a jen chlastaji atd, by me zajimalo ktery chlap by takovou holku chtel, nastesti moje pritelkyne je normalni :)) ale jinak velice krasny clanek, a ta fotka dicapria jak se zachoval jako gentleman tam hezky sedi, preju hezky den 🙂

 21. 😉 hezky clanek. Ja myslim, ze vetsina problemu je proste ve vychove. Ne to, ze muzi jsou idioti, zeny kravy ci jina hanliva osloveni. Obecne se alusnost v detech a mladiatvivh malo pestuje. Proc? Protoze podivejte se na rodice nebo prarodice? Jakymi oni jsou vzory? Podivejte se na televizi? Co a koho tam vidi? Negativnim zpravam, sejdurum a podvodnikum se venuje mnohem vice nez zachrancum zivotu a majetku. Policisty zesmesnujeme, vojakum rikame zelene mozky, ucitelkam kravy, ucitelum debilove. Slusnost, ucta a dalsi pozitivni vlastnosti se moc nenosi. Kazdy po tom volame, ale jak se ve finale leckdy zachovame? Jsme schopni nad vecmi s gracii se pousmat a nekricet hned Debileeeee! 😉 no nevim. Jdu pracovat na sobe a sve rodine. Uvidime za 20 let. ;D a zatim, za kazde podrzene dvere skutecne podekuji! Tak slibuji!

  • Klari,
   nemuzu nez souhlasit! Moje babicka a deda me uz odmala vedli k tomu, abych vsechna tato pravidla znala. U stolu jsme sedeli vzdycky spolu, popralo se dobrou chut, pak se teprve zvedl dokonale rozlozeny pribor. Prvni zacal jist deda. Sedely (ja a moje sestry) na kraji zidle tak, abychom nohama pohodlne dostaly na zem. Nikdo by se neodvazil vzit sul nez polevku ochutnal. Sedely jsme s narovnane (kdyz jsme se nahnuly nad talir vic, nez se zdalo byt vkusne, deda nam lehkym pohlavkem dopravil oblicej primo do jidla; babicka zase umela narovnavat zada dobre umistenymi klouby na hrane pesti). Nikdy se nehltalo, nesrkalo… Snad ani nedokazu vyjmenovat, co vsechno se sluselo u prarodicu na navsteve..!
   Taky jsme spolu chodili do divadla. Otevirani dveri deda praktikoval porad. V divadle se dostalo ale i na kabaty, sezeni v rade, a ostatni “pravidla”, diky kterym jsme se mohly citit jako princezny.
   Dneska jsem za to neskutecne rada. Vim si rady i ve “vyssi” spolecnosti, luxusnich restauracich.
   Na druhou stranu, kdyz potkam muze, ktery je neovlada, porad jsem dost velka, abych si poradila sama, nebo si o pomoc rekla 🙂

 22. Dnes v restauraci se stala zajímavá situace. Přišel pár, muž vstoupil první, za ním jeho dámský doprovod. Zřejmě v pořádku, jenže posléze žena s humorem pronesla něco ve stylu: „Porušil jsi pravidlo, nepodržel jsi mi dveře a nepustil jako první“. Muž se bránil: „ale do restaurace chodí první muži, to je výjimka“, jenže dáma ho uzemnila „ano, ale pouze za předpokladu, že přes dveře nelze vidět“. (běžně cizí rozhovory neposlouchám! :))

  Osobně jsem o tomto „vylepšeném“ pravidle nikde neslyšel ani nečetl, tak mě to zaujalo. Ono to asi dává smysl, v takovém případě přeci „nehrozí nebezpečí“, ale přeci jen… setkal se s tím někdo? Začíná se nám to zamotávat 🙂

  Jinak díky za skvělý blog s užitečnými informacemi 🙂

  • Nikdy jsem se s tímto pravidlem nesetkal. Když hospodou poletí půllitr, tak ho přes ty prosklené dveře dáma stejně neuvidí. Takže se držím pravidla, když to tedy dáma umožní, do restaurace (i do výtahu) vstupuje první muž.

  • Mozna ji mel rict, ze opravdova dama by nikdy takovymto zpusobem neuporoznila na chybu. Proste by priste zvolila jiny doprovod, a to by ji taky doporucil 😀
   Pravidla společenského chování vznikla, aby se díky nim lidé cítili lépe.
   Což je hezky popsané v článku – já, například, se ani nesnažím sama vylézt z auta v krátké sukni. Teda ne, ze by to neslo, ale je velice těžké to podniknout s nohama u sebe, aby to vypadalo elegantne!
   A to je jen jeden z pripadu, kdy jsem moc rada, ze muj muz jen neceka opodal <3

   • Presné: spousta lidí i zde si neuvědomuje, že prohřeškem proti etiketě je i upozorňování na prohřešky druhých.
    Cílem je přece, aby se ten druhý cítil dobře, a ne soutěž nebo snad souboj v uplatňování pravidel.

 23. Díky za každou dámu, která podobné chování ocení a vnímá jako gentlemanské. Pohříchu stejně jako ubývá gentlemanů, ubývá i těch dam.

 24. No nevím, je mi 20 let a k ženám se chovám tak, jak ony se chovají ke mě. Snažím se chovat zdvořile tak k 90% žen co znám (protože ty si to zaslouží) a nikdy by se mi teda nestalo, že bych se setkal s nějakou negativní reakcí. Většinou mě odmění úsměvem a poděkováním, asi mám dar na slušnější ženy nebo nevím.

 25. Dle mého názoru je vhodné otevřít ženě dveře od auta i v případě, že má na sobě kalhoty… 😉 Jinak moc hezky sepsáno! Díky!

 26. Jak se má chovat pravý gentleman čtu na každém rohu celý život.Je faktem,že to neustálé poučování mnozí potřebují. Ale rád bych si také přečetl,jak se má chovat pravá dáma.Někdy vlastně ani nevím,co bych měl očekávat za reakci na mou gentlemanskou akci.

  • Osobně neočekávám nic, beru to jako samozřejmost. Když se dáma usměje či poděkuje, je to to nejhezčí co může dát.

   • Přesně a výstižně!!!Já když se setkám s gentlmentským gestem odměnou je vždy poděkování s úsměvem.Dotyčný muž ho velmi rád oplatí a hned je den příjemnější,jistě pro oba.:-)

  • Prava dama da prostor muzi, aby mohl byt muzem. Prava dama je proste jen krasna.
   Malo? Ale kdyz se na Vas usmeje krasna dama, tak to potesi, no ne?
   Driv meli muzi jeste spoustu bonusu, ktere ale s minulym rezimem a emancipaci vymizely.
   Predstavte si, ze ukolem zeny bylo zaridit, aby bylo doma utulno a klid, aby byla na stole tepla vecere, kdyz muz prijde domu z prace. Zena byla vzdy upravena a krasna, pripravena doprovodit sveho muze na obchodni schuzku nebo prijmou v jejich dome navstevu.
   Dnes je prumerna zena rada, ze je rada.

 27. Od jisté doby, kdy jsem byl kvůli gentlemanskému chování několikrát nařčen téměř ze sexuálního obtěžování, si každou pomoc/slušnost k ženě dvakrát rozmýšlím. Emancipace pokročila(jestli je to správné či nikoli nechám na každém) a hodně žen, hlavně v západních zemích(Státy….), si tohle chování vykládá jako nadřazenost mužů. Tenhle trend přicházi i k nám, jak už tu bylo zmíněno. Za podržení dveří či nabídku pomoci s těžkým kufrem, jsem se už dočkal poměrně nevybíravých urážek.

  • “Za podržení dveří či nabídku pomoci s těžkým kufrem, jsem se už dočkal poměrně nevybíravých urážek.”
   Z takto zakomplexovaných lidí je mi opravdu smutno.. 🙁 To není emancipace, to je prostě komplex méněcennosti projevující se agresivitou.

   • Mně se zase stalo, že se mi na kufr /který jsem si zásadně vždycky chtěla přemisťovat sama/, vrhnul v hostelu jiný spolubydlící a po tom, co jsem s díky pomoc odmítla, začal být hrubý. Ono i pomáhat se musí umět.

 28. No chtělo by to i etiketu pro tzv.dámy…..slova pičo kurva jsou slyšet často !!!!!

 29. Dobrý den,

  děkuji za milý a poučný článek 🙂 Je pravdou, že toto gentlemanství už poněkud v dnešní době vymírá,ale pořád se ještě najdou jedinci, kteří jsou věrni této tradici 🙂 Osobně vše toto dodržuji z jednoho prostého důvodu a tím je odměna v podobě krásného a milého úsměvu od dámy nebo slečny 🙂 a také proto, že si toto chování ženy jednoduše zaslouží.

 30. Tento clanek je asi jediny, ktery ma “neco”do sebe, ale bohuzel nebo bohudik v dnesni dobe jiz neaplikovatelne. Mame velkou rovnopravnost zen a to ze vech dobrych i spatnych stran. Ja osobne nevnimam zenu jako slabsi, ale jako rovnoceneho cloveka. Byt gentleman je velmi jednostranny akt a radi muze v dnesni dobe na pozici nezneho pohlavi. K ostatnim clankum se vyjadrim tak, ze autor ma, dle meho nazoru, posunute zivotni priority jinym smerem a nikdy neresil dulezite problemy beznych lidi. Proste resi blbosti. Nebo si potrebuje na neco udelat reklamu a picha do vosiho hnizda. Kazdopadne genialni taktika jak na sebe upozornit, velmi dobre provedeno.

  • Tak to je hodně smutná směsice zblblosti dnešní rádoby kulturou a alibismu.. Je mi opravdu líto, pokud si takový člověk ještě toto omlouvá tím, že “řeší důležité problémy běžných lidí” – ale no tak, nebuďte k smíchu. :)) Někteří z nás řeší krom svých vlastních problémů denně důležité problémy i tisíců jiných “běžných lidí” a přesto se nechovají jako burani z kolchozu.
   Pak se člověk ani nemůže divit, když vás někdo takový ještě rádoby světácky upozorní “uprav se, zapomněl sis zapnout ten dolní knoflík na saku”.. 😀 V tu chvíli je člověku trapně i za toho druhého.

   Problémy řešíme všichni, není však třeba být kvůli tomu za burana.
   Jen by občas stačilo se nechovat jako zbytek stáda a dokázat být lepší (a kulturnější) člověk a bude to ok.

  • Pracuji v módě. A tak o ní píši na svůj soukromý blog své soukromé názory. Nejsem novinář nebo něco podobného, jen se občas pořebuji tak trochu vybrečet, když se mi něco nezdá a nebo naopak zdá 🙂 Díky za pochvalu jediného článku, který má něco do sebe 😉

  • Blbosti? Smutno je mi z takové reakce. Každopádně mužů, kteří mě pouští do dveří, si vážím. Ono jejich celkové chování je o třídu jinde. Snad někdy pochopíte 🙂

 31. Krásný článek! Musím přiznat, že mám slovníček jak ten dlaždič ale pokud se ke mě muž chová slušně, podrží mi dveře, nechá mě první nastoupit do tramvaje, vždy poděkuji a především když je slušný on ke mě, pak si já můžu dovolit být za dámu. Když oni si ti naši mladí kluci častokrát myslí, že slušně se chovající slečna je terčem určeným pro jejich vytříbený smysl pro humor a s oblibou vás dostávaji do nepříjemným a trapných situací. Občas mám pocit, že slušnost je dnes považována za pouhou slabost. Vždy když potkám někoho kdo se ke mě chová slušně a udělá pro mě takovou hezkou maličkost, třeba mi podrží dveře, mám hezčí celý den. To muži z nás dělají princezny. 🙂

  • Děkuji! Z poslední vaší věty mě až trošku přeběhl mráz po zádech:) A to je správně, protože to všichni chceme, abyste byly princezny, ne?

  • Tak tuto poslední větu jsem nedávno slyšel od své kamarádky, kterou jsem pozval do rastaurace na oběd. Snažím se vždy chovat tak, jak by se muž měl k ženě chovat a ani tentokráte jsem neudělal vyjímku. Byl to velmi příjemně strávený čas a po odchodu z restaurace mi poděkovala se slovy “Cítila jsem se jako princezna” Tak proč bych se po takovém ocenění i nadále nechoval jako gentleman? 🙂

 32. Tak nečetla jsem všechny komenty, ale jen nějakou část. Jako koment “Jen p*ča má svého k*kota!”, muž se chová jako gentleman k ženám které mají také slušné vychování, a že ženám by neuškodilo alespoň poděkovat.
  Mám partnera gentlemana – pokaždé mi otevře dveře do auta a pak je za mnou zavře, teprve následně si jde nasednout, nikdy nezaparkuje tak abych musela vystupovat do silnice, otevírá mi dveře, ptá se pokud chci něco podržet či nést, atd.. atd.. atd.. a stolování s ním si užívám i když je to jen doma a je to volnější 🙂
  Ale řeknu vám moji pravdu, vždy jsem tohle od chlapců, mužů v mém životě “vyžadovala”. Na druhou stranu, byla jsem hrdá ženská, která se vždy snažila dokázat, že to všechno v životě zvládne sama. To mě můj přítel doslova odnaučil. Až nedávno jsem pochopila, že již nic v životě nemusím zvládnout sama a i kdybych mohla, tak si od to svýho chlapáka nechám pomoct. Vždyť od toho tu jsou, aby nám pomáhali a jsou na to hrdí když nám mohou pomáhat, a nikdy nepřestanou pokud žena vyjádří své díky a sem tam přivře oči nad nějakou nedokonalou drobností 🙂

 33. I ta nepříjemná zkušenost s getlemanstvím by nás neměla odradit od dalších. Je to hodně o sebevědomí, že děláme správnou věc. Já si třeba vzpomenu na pana Špačka a řeknu si, pozhodilo by ho to a další ženě by se nepomohl? Asi ne že. Jinak, každá žena si zaslouží muže, který ji miluje a respektuje a každý muž si zaslouží ženu, která ocení jeho úsilí.

 34. Všem moderním gentlemanům fandím a rozhodně mě vždy potěší každá taková reakce od muže (a poděkuji za ni) a dá mi pocit, že svět ještě není tak úplně zpustlé místo. Ještě bych dodala, že není zase takové umění si “zahrát” pro jeden večer na gentlemana jen když má muž pocit, že z toho pro něj něco kouká, ale zůstat jím za každé situace i po několika letech vztahu. Gentlemanství, pokud nějaké je, má u mužů bohužel dosti prchavý charakter.

 35. Ahoj, pěkný článek. Mě by zajímalo, jak je to v restauraci s objednáváním. Když přijde číšník a zeptá se “co to bude”, objednává muž za oba nebo nechá první mluvit ženu, a pak si vybere sám? Díky! 🙂

 36. Tohle je sice všechno moc hezký, ale jako gentelman se budu chovat jedině k dámě 😉 a to většina mejch vrstevnic nesplnuje 🙂

 37. Já jsem strašně šťastná když muže napadne mi pomoct někam nastoupit nebo vystoupit. Na podpatcích a v šatech je to opravdu složité (přece jen jsem se parádila kvůli němu:). A kluka, co by mi neposkytl sako kdyby mi byla zima (opět, vzala jsem si šaty, abych se mu líbila, takže těžko budu mít v kabelce zašitou bundu), bych už vidět nechtěla. Co se týče dveří, líbí se mi když muž otevře – drží dveře, žena vstupuje. Stejně tak s tím výtahem. U schodů preferuji, když jde muž první. Aaa nakonec – byla bych vděčná, kdyby muže napadalo častěji, že ta kabela/taška/kufr/batoh je fakt těžká, i když by šlo “jen” o pomoc kamarádce..:))) nebo při vstupu do vlaku.

  • na schodech jde muž vždy o 2-3 schody níže, v obou směrech – k vůli pádu ženy (viz Váš komentář směrem k podpatkům)
   kabelka patři do ruky ženě, nikoli muži.. to že některé ženy nosí na místo kabelky “kufr”, je jejich hloupost.. ostatní zavazadla s těmi ať pomůže muž..

 38. Bohuzel, zazila jsem muze, ktery mi vynadal, ze ja spatne drzim destnik a na nej prsi… zazila jsem i muze, ktery se mohl prerazit, jak bezel ze schodu, kdyz jsem sla domu s nakupy v obou rukach – ovsem ne, aby mi otevrel dvere, aly aby zkontroloval, jestli je oteviram spravnym grifem a obema rukama :/ Skoda, mohli ode mne mit, co chteli… do techto okamziku.

 39. Hezký článek.Škoda,že gentlmani jsou ohroženým druhem naší civilizace.Čím to je,co se stalo?Místo toho se k sobě chováme hnusně,neurvala i sprostě.A dámy ruku na srdce,nemůžem si za to i sami?Chceme se tolik podobat mužům,že se i tak chováme.To samozřejmě na tom nic nemění,že by jsme se k sobě mohli začít chovat s úctou a respektem.Tedy pánové jako gentlmeni a dámy jako “dámy”.

 40. Opravdu pěkný článek, ale poněkud staromilský, i když přiznávám, že mému naturelu blízký. Nicméně, pokud emancipace pokročila natolik, že Ad 12) ženy v některých zemích tvoří součást bojových jednotek armády a jsou nasazovány v místech konfliktů. V době, kdy Ad 11) řada žen vykonává povolání v bezpečnostních agenturách, řadách policie jako pochůzkáři, atd.
  A v ovzduší, kdy je dámám nepříjemné přijímat od pánů jakékoliv úsluhy typu podržení dveří, nebo pomoci se zavazadly Ad 3) a Ad 8) a cítí takové chování jako útok na svoji nezávislost, rovnoprávnost, a snad i jako “sexual harashment”, je jen velmi těžké si představit, že tato pravidla beze změn bude možné dodržovat i v dalších letech či desetiletích.
  Jsem si prakticky jist, že bude muset dojít k rozsáhlé změně, a to buď směrem k úpravě pravidel etikety, nebo k návratu společenských rolí muže a ženy na úroveň přelomu 19 a 20 století ( čemuž osobně nevěřím ).
  Budeme se spíše muset smířit s tím, že archetypy Gentlemana a Dámy budou setřeny a nahrazeny “Cool unisex osobami” dvou pohlaví, na nichž prakticky, co se chování týká a nemyslím jen společenského, příliš nezáleží …

 41. Těmito pravidli jsem se vždy bez vyjímek řídil… ale nikdy sem nenašel ženu která by to ocenila…

 42. Článek byl moc pěkný. Pročetla jsem si i diskusi k článku a překvapilo mě, kolik lidí píše, že gentlemani vymírají a stejně tak dámy.
  Jsem ráda, že v mém světě je jich tolik!
  Někdy to nemusí být velké věci, ale když si jich začnete všímat, možná zjistíte, že ani u vás to není s tím vychováním tak strašné. Třeba, když někdo počká, abyste nemuseli projít kaluží. Když vás někdo pustí ve frontě, když máte jen jednu položku. Když někdo podrží dveře, abyste mohli přistoupit. ..a taky se zamyslete, jak často sami odměňujete tyto maličkosti úsměvem nebo díky – třeba když na vás počká řidič autobusu 🙂

 43. Já mám jinou zkušenost s jednou ze základních situací – podání ruky při představování.
  Dle etikety se muž představí první, pak žena a podá mu ruku (ale také nemusí). Muži nikdy nepodává ruku ženě (při představování).

  Problém nastává u dnešních “dam”, které nemají páru co se sluší a za správné považují, že jim ruku podá první muž. Tento hulvát je pak u nich za gentlemana a ten co ctí etiketu je u nich hulvát co nepodal ruku..

  hezkým příkladem je přítomná diskutující slečna “Lucka” co něco někde slyšela (Lucka: “Slyšela jsem, že do schodů má jít první muž, aby ženě nekoukal na zadek.”), ale o skutečném společenském jednání nemá zřejmě ani páru.. (pozn.: muž jde vždy o dva-tři schody níže než žena a to nahoru i dolů, kdyby žena padala..)
  Jaký má pak smysl gentlemanské chování směrem k dámám co svým společenským vzděláním připomínají analfabeta?

 44. Podle mě to je otázkou výchovy. Já sama mám úžasného přítele, který opravdu dělá většinu věcí v tomto článku a netýče se pouze mé osoby. Sám mi říkal, že mu to mamka vtloukala do hlavy, že se má pokaždé chovat jako gentleman ať už se jedná o jakoukoliv ženu a musím uznat, že se mu tu opravdu bravurně daří. Proto doufám, že gentlemani jen tak nevymřou.
  Jinak opravdu krásný článek 🙂

 45. Tak koukám, že se zde řeší také schody a mýty o vstupu do místnosti. I to je celkem jednoduché.
  Do schodů jde vždy první žena, muž vždy za ní pro případ, že by ztratila rovnováhu.
  V případě, že má žena kratší sukni se muž musí držet v těsné blízkosti za ní (tedy 1-3 schody, záleží na situaci).

  Při vstupu do cizího/veřejného prostředí vstupuje vždy jako první muž. Pokud se však jedná o prostředí známé (její/váš byt, návštěva u rodičů/kamarádů), vstupuje vždy jako první žena.

 46. A víte co budete, když tyhle pravidla budete dodržovat? No přece…NEJLEPŚÍ KAMARÁD! :-D:-D:-D Milé dámy a ženy, nestýskejte si po gentlemanech, když toužíte po hulvátech :-P.

 47. Zdravím a děkuji za článek. Takových nebude nikdy dost, “opáčko” z pravidel etikety prospěje každému. A, jak je vidno z diskuse pod článkem, dobrá vůle k naplňování těchto pravidel je na obou stranách a tak jen přidám svůj postřeh z dlouholeté práce ve službách. Všichni jsme tak trochu jako zrcátka a odrážíme to, jak se chová protistrana, tedy úsměv vyvolá v drtivé většině případů zase úsměv a tak je to se vším. Někdy ten úsměv vyvolá i přívětivý a rozjasněný pohled do očí (tzv. se smějeme očima). Moc hezky je to vidět také ve filmu My Fair Lady a je to tam i krásně shrnuto lady Higginsovou, že chování se od jejího syna Líza naučit nemohla, neboť ten se chová i k vévodkyni jako ke květinářce, že je to zásluha plukovníka Pickeringa, který se naopak i ke květinářce chová jako k vévodkyni. 🙂

 48. Ja jsem se zrovna nedavno bavila s klukama, jak mi vadi chovani: sedime v hospode u stolu, nekdo prijde a podava ruku na pozdrav. Vetsina ze sedicich ruku prijme aniz by aspon naznacili povstani. Kdyz to udela chlapovi – budiz, ale aspon k zenske by se mohl zvednout. Ja sama jen ze slusnosti pozvednuti naznacim ….

 49. Dobry den, Vas blog mi velmi vyborne poradil v mnoha vecech o kterych sem netusil nebo jsem je delal spatne ci vubec. A v teto dobe jsem se zacal o tyto gentlemanske zpusoby dosti zajimat nejen z duvodu vlastni potreby. Ale i ne-jedne zene/ dame vykouzlit na tvari maly usmev.

  A tak se chci pridat timto zpusobem k mnoha lidem a podekovat Vam za urcitou pomoc kterou jste vytvorenim blogu poskytnul. ” Dekuji J. ”

  Ale taky bych rad na Vas sel s prosbou jestli by jste nemohl napsat nejaka pravidla tykajici se primo u stolu se zenou.
  Napr.: Jak se to ma treba s obsluhou v Restauraci ci jak obslouzit zenu u stolu, jak se postavit k tomu kdyz pozada o caj ci kavu a tak podobne. Jeste jednou dekuji .

 50. Moc pěkný článek. Kéž by gentlemanů bylo víc – i žen, které se k nim hodí.
  Mnoho můžu dneska ani neví o pravidlech sedání ke stolu, to ještě beru, ale to otevírání dveří… když vystoupím v práci z výtahu s nějakým mužem, on jde, vezme za kliku dveří, tak si vždycky říkám, co bude. A často se bohužel stane, že projde dveřmi jako první a ještě je na mě pustí.
  Na ty, kteří mi dveře podrží, se usměju a poděkuju.

  Další věc dneška, která mě irituje, je večeře s mužem, který nevydrží nekontrolovat telefon a nepsat na něm zprávy.

  Ano, ženy zvládnou spoustu věcí samy, ale některé opravdu dokážou ocenit, když se s nimi tahle “hra” na gentlemanství hraje.

 51. There are almost everything I am able to think about i likewise acquired a couple of some other professionals give it a try. every thing should go excellent and soon you aim to purchase a reckon COMPUTER ITSELF. For leg techinques i perhaps tested out adding any invitees apache. There are cast aside at this time i in the morning at this time having an iSCSI targe computer software coming from KernSafe. this is the very first time that There are tested out iStorage coming from Kernsafe… sorry, i don’t suggest to fall, There are absolutely no interest in all of them. Over a Bright observe I saw any line a place nevertheless that were there the particular VM a few. x, Microsoft company iSCSI problem so they really tested out the particular MICROSOF COMPANY Server eight Designer version using its iSCSI target computer software and it also perform great, although that does not assist me to at the moment with creation.

Přidejte komentář