Hubnout neznamená nejíst!

Hubněte a přitom jezte a mějte se fajn. Chce to ale dohled a rady odborníka.

Celý život kolem sebe vídám lidi (většinou ženy), které se snaží zhubnout. A stále dokola vidím, že dělají stále ty stejné NESMYSLNÉ chyby. Nejčastěji ve stylu: “Já teď hubnu, takže nebudu jíst.” …

A pak vídám spoustu lidí, kteří nikdy nezhubnou, protože o tom furt jen melou! Když ono tohle a ono tamto. A já teď nemůžu. A dnes je zima. Ale zítra už začnu. A dnes si dám ještě posledních 6 koblih k obědu, ale zítra už to změním! Bla bla bla…

Já si kvůli spolupráci s firmou Blažek už 8 let musím (chci) držet stejnou postavu (abych zapadnul do obleku vel. 50 jako špunt do lahve). A tak postavu také trochu řeším. A vím, že když máte rozum a nejste “neustále se vymlouvám typ”, tak to není nic extra složitého. Jen to chce otevřít hlavu/mysl, zvednout zadek a přestat stále věřit těm nesmyslům z časopisů, že nejlepší je dieta taková, že si z okurky sundáme slupku a pak si s ní budeme ťukat dvě hodiny denně do čela, čímž na 1000% zhubneme 6kg za 20 dní. A příkladem budiž paní Květa z Kutné Hory, které se to loni povedlo.

Určitě se nepokládám ani malinko za odborníka v oboru fitness, výživy atd. Naštěstí můj švagr Jakub Milý (JdiDoSebe.cz) je podle mě jedním z mála trenérů a poradců na výživu, který opravdu ví o čem mluví (a aby se tomu mohl věnovat na 100%, přestěhoval se teď do Prahy a ještě stále tam plní volné hodiny). A tak s ním spoustu věcí můžu konzultovat a nechávat si radit. Jako třeba těchto pár bodů, kterými Kuba vystihuje základní chyby, kterých se dopouští většina lidí:

1) „Budu držet dietu, četla jsem to v časáku. Přestanu jíst a tím logicky začnu hubnout.“
Jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Tělo má úžasné schopnosti samoregulace a v případě, že mu něco odebereme, okamžitě hledá způsob jak se s tím vyrovnat (máte větší hlad, jste více unavení a po čase přestanete hubnout), protože úkol přežít je pro vaše tělo priorita číslo jedna.

Ale lidé mají z části pravdu, že musí sníst méně energie, než vydají, aby mohli zhubnout. Ale samozřejmě jsou zde další faktory, které zásadně ovlivňují naše snažení. Může to být rychlost naší regenerace, hormony, stres atd. Představte si to tak, jako byste si mysleli, že autu stačí pouze benzín, aby jelo. Všichni ale víme, že k provozu auta potřebujeme také provozní kapaliny, díky kterým můžeme brzdit, chladit motor a otáčet volantem.

Jakub Milý - výživový poradce, osobní trenér v Praze a můj švagr ;)
Jakub Milý – výživový poradce, osobní trenér v Praze a můj švagr 😉

2) Hubnout? Jeee, to je fakt za trest

Chcete zhubnout nebo ne? Pokud ne, tak o tom furt nemelte. Fakt už je to ohraná nuda.
Jak můžete očekávat, že se Vám povede něco, co už od začátku považujete za odpudivé, nepříjemné ba dokonce z toho máte strach? Jde to proti lidské přirozenosti.

3) Při snaze o hubnutí opakujeme neustále stejnou činnost dokola ve víře, že tentokrát to bude fungovat

Stále se snažíme svépomocí zhubnout bez rady odborníka a neustále experimentujeme s našimi těly díky zázračným dietním návodům z bulvárních časopisů (v tom horším případě) a ze zdrojů, které se zdravému stravování věnují (v tom lepším případě).

Nakonec ale daný zdroj vždy postrádá individuální přístup, který je nutný ve většině případů. Málokdo z nás ale ví, že opakované vystavování našich těl drastickým redukčním dietám v podstatě snižuje možnost z dlouhodobého hlediska opravdu trvale zhubnout. Jinými slovy, s každou prodělanou redukční dietou se hubne stále s větším usilím.

Opět platí přirovnání k autu. Pokud se mi rozbije, opravím si ho sám a nebo raději zajdu do servisu?

4) Nedopřejeme svému tělu odpočinek

Naše tělo je zázrak. Neustále se obnovuje, každý den odumřou miliony buněk a jejich místo nahradí nové. Pokud tento proces nefunguje, naše tělo začíná pracovat neefektivně. Pokud tedy chceme po našem těle, aby spalovalo tuky, musíme mu dopřát také kvalitní regeneraci a podmínky k hubnutí.

Spánek je mezi jinými tím nejlepším regeneračním prostředkem. Pokud spíte nepravidelně, únavu honíte kafem a Coca Colou, vystavujete se často modrému světlu a spíte v průměru 5 hodin denně, nečekejte, že Vás tělo bude poslouchat.

5) Dietou si ubíráme místo toho, abychom si přidali

Chceme zhubnout, ale chceme to udělat pokud možno co nejrychleji a s co nejmenším úsilím. První co nás napadne je, že si ubereme jídlo. Slyšíte to? Raději si něco ubereme. Nebylo by lepší si přidat trochu pohybu a dál dostatečně a kvalitně jíst?

Ale zde jsme opět u problému číslo 2. Považujeme pohyb za něco bolestivého a hrozného. Naštěstí je to jen problém naší hlavy a nikoliv našeho těla…

A tak… v první řadě se posaďte, uklidněte a zamyslete nad tím, co vlastně chcete. A zda je pro vás opravdu takové utrpení zvednout zadek a něco pro sebe udělat. Bez toho nemá smysl řešit nic dalšího…

A pokud se sebou chcete něco udělat, tak zkuste odborníka. Poradí vám na míru, hecne vás a budete mít jistotu, že děláte pro své tělo to nejlepší. A věřte, že těch pár stovek utrácíte za mnohem větší nesmysly, než je vaše zdraví a dobrý pocit ze života.

Pokud jste v Praze, tak já osobně fakt doporučuji Jakuba: JDIDOSEBE.CZ 😉 Protože, když se někdo cvičení, fungování těla a výživě věnuje 16 let a pokaždé, když vstoupil na soutěžní prkna v naturální kulturistice, stál na bedně, pak je to podle mě opravdový profík, se kterým je váš výsledek (ať už hubnoucí, rýsovací, rostoucí, přibírací nebo jakkoliv ladící) předem zaručen 😉 A jak jsem už psal – přestěhoval se teď do Prahy a má ještě volné hodiny.
A jeho ceníku se nebojte:

  • 1h individuální lekce – 700 kč (a první hodinu máte na zkoušku jen za 300Kč. Pak se sami rozhodněte).
  • 1h skupinové lekce – 2 osoby 800kč + každá další osoba 200 kč (takže to klidně prubněte s kámošem nebo kámoškou).

Závěrem jen můj oblíbený citát: “Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.” … a o tom to CELÉ je…

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

Přidejte komentář