Jak nazývat ZÁKLADNÍ druhy KÁVY správně a nebýt za jelita

Čech má zajímavou vlastnost. Vymýšlet si názvy a produkty, které nikdo jiný na světě nepoužívá. Třeba k nám po revoluci přijeli Italové a chtěli si objednat malou kávu. Což u nás nebylo jednoduché. A tak na barmana křičeli: “PICCOLO!”. Jako, že chtějí malé místo našich kýblů. Ten to řekl tomu, ten tomu a ta tamté. A tak úspěšně už 20 let tímto názvem nazýváme Espresso. A aby to bylo trochu zamotanější, začneme Americanu (ještě špatně udělanému) říkat Presso. Tak a teď to zamícháme do 20let velkého kýble a je na světě chaos jako prase. A vůbec nás to netrápí, že jsme pak za voly 🙂

Barmani se teď bojí zákazníky opravovat, aby “nedělali chytrý”. A zákazníci, i když ví třeba, jak to je, tak se bojí to říct, protože neví, zda to barman ví. Super! Na objednávku kávy je teď třeba si vyčlenit minimálně 5min času, než se dohádáme, co vlastně chceme.

Poj’dme se naučit 4 základní druhy. To pro začátek bohatě stačí, ne? 😉

PICCOLO

Neexistuje! Náš výmysl. V Italštině to znamená “malý”. Kdyby na Vás v ČR někdo křičel: “Hej! Malej!”, tak by Vás to asi netěšilo. Jestli pijete tuhle kávu, tak říkejte Espresso. To je totiž ono!

ESPRESSO

Espresso navod
Espresso. Zdroj: piccoloneexistuje.cz

“Espresso je nápoj o objemu 30 ±5 ml s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů.“

Espresso se vyznačuje silnou koncentrací chutí. A neznámená to, že je tato káva silnější na kofein atd. Jednoduše – tady jde o chuť. A o to, aby Vám pak po vypití kávy nebylo 3 hodiny blbě jako po té kávě, kterou si ve spoustě kaváren v ČR dáváte.

AMERICANO a LUNGO

Americano návod
Americano návod. Zdroj: piccoloneexistuje.cz

Pro ty, kdo mají raději větší šálek kávy. Jedná se vlastně jen o Espresso, které je doplněno horkou vodou.

Správně by Vám měli přinést Espresso a zvlášť horkou vodu. A Vy si můžete svou kávu “dotvořit” dle chuti.

A tady je problém – dávat vodu zvlášť přeci trvá strašně dlouho a je to moc složité. A barmani nemají v ČR čas! Ale “Čech barman” je tvor vynalézavý, tak ho napadlo podržet páku kávovaru, dokud se to nenaplní celé, ne? Trochu se to celé zaklepe, trochu z toho zakouří, je to hnusné, ale blb u stolu to nepozná. Hlavně, že zaplatí. Ne! To je pak hnusné české Presso – viz. dole na této stránce. A to pít nechceme.

A ještě Americano a Lungo – rozdíl je jen v poměru vody. Americano je 1:5 a Lungo 1:1 (espresso : horká voda).

CAPPUCCINO

Cappucino klasické návod
Cappucino klasické. Zdroj: piccoloneexistuje.cz
Cappucino moderní návod
Cappucino moderní. Zdroj: piccoloneexistuje.cz

Jednoduše se objednává. To jsme zas tak nezkazili 🙂 Jen přípravu, ale to už je o šikovnosti a těch, kdo nám ho připravují. Oni by se měli snažit snad své služby dělat co nejlépe ne? To je přeci smysl každé práce – zdokonalovat se a dělat to dobře. Jsem optimista, vím.

Základem je zase Espresso a k němu teď teplé mléko. Moderně se mléko a pěna spojuje do mikropěny. Jde víceméně jen o větší provázání chutí a takový ten hezký sametový pocit na jazyku, když pijete dobré Cappuccino.

U nás se často mléko přehřívá na více než 65°C  (ty teploty jsou vyzkoušeny desítkami let pokusů a omylů, tak proč vymýšlet nějaké novinky?). Pěna by měla být bez velkých bublin. To zas barista aby to měl rychle, tak s tím při přípravě mrdlá jako o závod. Poprská si košili, půl baru, ale hlavně, že to je.

LATTE MACCHIATO

Latte Macchiato návod
Latte Macchiato. Zdroj: piccoloneexistuje.cz

Za A si neobjednávejte v zahraničí “LATÉ” – donesou Vám mléko. U nás chápu, že některé názvy vznikají jen jako zkracování originálů. To je normální. Ale zrovna u kávy a u toho, že jsme v EU a nejsou tady komunisti a můžeme cestovat… tak alespoň musíme vědět, co říkáme 😉

A za B příprava jednoduše. Mléko – napěnit – do velké sklenice – počkat – mléčná pěna se za půl minuty oddělí od mléka. Pak teprve Espresso (ZASE!) … a vypít. A pokecat si u toho nebo přečíst noviny. A mít se fajn.

Variantou je ještě Caffé Latte – je to vlastně větší cappuccino – s větší dávkou mléka.

 

A teď proč nepít… Tadáááááááááá:

“ČESKÉ PRESSO”

Donesou Vám ho jako “hotové Americano”. Asi, abyste měli pocit, že se o Vás postarali více a lépe. Ale teď kde je problém?

Barista drží páku kávovaru tak dlouho, než se naplní celý šálek – čas až 90s. Víte jaké tam létají tlaky a teploty? Přitom vše nad 30s znamená jediné – do šálku se začnou uvolňovat škodlivé látky (spálené černé maso Vám také nechutná, ne?). Káva je pak výrazně hořká, vůbec se nepropojí a obsahuje více kofeinu. Srdce Vám pak mlátí jako o závod a žaludek přemýšlí, že spáchá sebevraždu. Tak to zalejeme pořádnou dávkou mléka a hodíme dvě kostky cukru. Ať to alespoň nějak chutná. Je ale tohle cíl, za který platíme?

Sedíme pak v kanceláři a není nám dobře. Často to není z jídla, ale z “českého Pressa”, které si po jídle dáme. Slyšel jsem dokoknce, že jsme jako ČR jeden ze státu s nejvyšším počtem rakoviny žaludku. A že tohle naše Presso je jedním z důvodů. Au.

Dotaz.: Když by Vám kuchař poslal z kuchyně úplně na uhel spálený steak, snědli byste ho? Já ne. Tak proč to děláme už 20let u kávy?

Pojďme udělat malý krůček “do světa” a nenechme si tady stále kydat na hlavu. Když chceme Espresso, tak chceme Espresso. Když Americano, tak chceme Americano. Tak nám ho sakra dejte. A je to Vaše chyba, pokud jako zaměstnanec nebo majitel kavárny nevíte, co to je!

Nás v módě, když někdo požádá o šaty a my mu dáme triko, tak bude také naštvaný. A můžeme mu říkat klidně “TRICCOLO”. Protože triko je vlastně kratší verze šatů. Hmm? NE!

Tečka.

Přidejte si mě na Instagramu: @milanpolak. Budu rád. Fakt 😉
Milan Polak na Instagramu

Závěrem: Díky Jaroslavu Štruncovi, kterého kávová kultura v Čechách štve, a tak dává (zatím přátelům) přednášky. Já na jedné byl. A teď dělám machry, že tomu rozumím! 😉 A lidem z piccoloneexistuje.cz, kteří se snaží bojovat. A lidé pak mohou dělat machry. A naši firmu www.Different.cz určitě už znáte. Té děkuji, že je! 🙂

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

74 Komentářů

  1. Ahoj Martine,
    nahodou jsem narazila na tvuj clanek a bohuzel je par veci se kterymi musim nesouhlasit! O zmatenosti cechu neni pochyb a pri objednani Piccola ocekavaji Espresso ale kava Piccolo opravdu existuje!
    Ziju v Melbourne v Australii, kde je obrovska ,,coffee culture” jak tomu mistni rikaji, v podstate si tu potrpi na kavu prvotridni kvality, a latte jak ho servirujeme v Cesku by nam asi nalili za krk. A maji pravdu! Chut mistniho latte je opravdu nesrovnatelne lepsi! Kazdopadne zpatky k piccolu, posilam odkaz na stranku kde je to docela hezky popsano a odkaz na fotku jak Piccolo vetsinou vypada kdyz ho serviruji http://www.cafeculture.com/general-interest/what-is-a-piccolo-latte
    a takhle piccolo vypada:
    http://www.google.com.au/imgres?imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.flickr.com%2Fphotos%2Fcoffeetrails%2F4258115157%2F&tbnid=PsT36wsE8c4y5M:&docid=LRMR73sydGwyoM&h=640&w=427

    Piccolo je moje oblibena kava tak jsem ti musela napsat, Piccolo EXISTUJE!
    Diky cau M.

      • Souhlasím s tebou, piccolo neexistuje!!!. Kdo rád ale silnou chuť kávy, tak si ještě může dát ristretto pokud se nemýlim :). A o kávě co psala slečna, u nás v Čr se to dá objednat pod pojmem “flatwhite”, která právě pochází z Austrálie. Moc lidí to ještě nezná, ale rozhodně doporučuji ochutnat ;).

      • Ahoj, dělal jsem číšníka v Italské restauraci, kde “kupodivu” chodili samí Italové a ti si “risttreto” objednávali výhradně slovem “piccolo”…. ať, už je to, jak chce…

        • Díky za ten článek, docela dost jsem věděl, ale i tak jsem se dozvěděl něco nového.
          Slyšel jsem Itala objednávat v Praze kávu a dodal “piccolo” a ještě ukázal velikost pomocí prstů, ale myslím, že Italové to dělají hlavně v cizině – pro jistotu – aby opravdu dostali espreso. Italové tolik nemluví cizími jazyky podle mých zkušeností s nimi, takže řeknou Italsky, že chtějí “tu malou” kávu pro jistotu, kdyby snad obsluha nevěděla, co espreso je. Vzhledem k tomu, že piccolo znamená “malý”, může kdokoliv někde na světě přídat toto přídavné jméno na menu, takže piccolo latte (viz komentář nahoře o Austrálii) je jen “malé caffe latte” a stejně může být piccolo přídáno k čemukoliv dalšímu ve významu malý/menší porce. To skutečně nepotvrzuje existenci piccola jako espresa – jen existenci přídavného jména piccolo – malý.
          V Anglii, kde většina lidí neví, že latte je italsky mléko a kde by si člověk mléko objednal jako milk, tedy v Anglii, když se řekne latte, každý ví, že se jedná o caffe latte nebo latte macchiato, což nic nemění na skutečnosti, že správný je plný název s caffe.
          Jenom musím říct, že když nás v baru v Anglii trénoval Ital z Caffe Torelli na americano, tak ještě zdůraznil, že nejdříve se dá do šálku ta horká voda a pak teprve se tam přidá espreso až nakonec – ne obráceně.

    • Další samozvaný Guru přes kávu.
      Přestaňte překládat gastronomii z jazyka do jazyka. Prostě češi si počeštili

  2. Milan, Martin. Hodinky, holinky. Hlavně, že víme 😉
    Tohle tu vůbec nemáme! Byla by to jasně i moje oblíbená káva 🙂
    Mohl by se ná k tomuto nápoji vyjádřit nějaký odborník 😉

  3. To o čem se bavíte je espresso macchiato ne? – klasický espresso s mléčnou pěnou? 🙂

    • Třeba jsme taky další kavárna, kde to dělají špatně 😀 … ale na espresso macchiato dáváme cca 3 lžičky mléčné pěny a určitě nesahá až po okraj malého šálku 🙂 … takže si myslím, že pánové nediskutují zrovna o tomhle 🙂

      • Espresso Macchiatto nelze na 100% tabulkově zařadit. Obecně existují dvě základní varianty, jak tento nápoj připravovat. Klasická varianta vychází z běžného espressa (30ml) a mléčné pěny, která se přidává i například lžičkou. Moderní varianta je menší obdobou cappuccina, kdy mléčná pěna dosahuje až po okraj šálku.

    • Espresso macchiato je delší než to, co je v článku uvedeno jako piccolo latte. Na espresso macchiato se použije espresso jako základ a ještě menší množství mléčné pěny než u cappucina, kdežto u piccola latte (zdá se) použijí jako základ ristretto, což je kratší než espresso.

  4. No, me zase fascinuje jak se “vzdelani” Cesi ohrazuji, ze piccolo neexistuje. Existuje, a nejen v Australii. Pred par lety jsem byla s mamkou v Italii v Assisi, sedly jsme si do male kavarny a mamka chtela kavu, koukla na menu, tam byly ruzne druhy, vcetne picolla, to si taky objednala, jelikoz nevedela co to je a chtela to zkusit, a prinesli ji malilinkaty salek s malou davkou opravdu velice silneho a voniciho espressa. Assisi neni turisticke mesto, takze nepredpokladam, ze by majitele kavaren picollo davali do menu kvuli ceskym turistum…

    • Dobrý den, podstata neexistující piccola je v něčem jiném. Hlavní problém je v nerespektování názvu espresso. Protože v ČR se tento název používá pro jiný nápoj a espressu se říká piccolo. Kdybychom respektovali pojem espresso (jako to dělá celý svět), nebyl by problém tomu lidově říkat Piccolo. Ale dokud bude všude v nápojovém lístku napsáno espresso a pod tímto názvem podávat české presso, tak to jinak nejde. Já jsem třeba v Itálii 2x pracoval (ve VIP village na Motogp ve Florencii a v San Marinu) a ač jsem připravil nejméně 600x espresso, tak jsem ten název slyšel tak maximálně 10x, protože jim stačí říct: “un caffe” a je jasné, že chtějí espresso. To samé fungovalo i ve Španělsku. Zkuste si v ČR objednávat pouze “kávu” a uvidíte sama, že bude pokaždé jiná reakce obsluhy. A to co popisujete sedí na ristretto, což v překladu z IT znamená totéž co piccolo, ale je to ustálený název pro pro “poloviční espresso”. A to australské (a myslím, že i Londýnské) piccolo znamená caffe latte na bázi ristretta, ale podstatné je, že oni respektují název espresso. Už rozumíte proč to piccolo v ČR nesmí existovat?

    • Assisi ze neni turisticke mesto? 6 milionu turistu rocne (Praha 2011 pritahla o trictvrte milionu mene) v mestecku s 26 tisici obyvatel neni dost? Kazdopadne to “piccolo” pro turisty v Assisi je nejspis “corto” nebo “ristretto” obycejnyho baru.

  5. Drahý příteli, každý kávovar má několik přednastavených programů presování (ty profesionální mají i uživatelsky nastavitelné programy) pro různé velikosti šálků a pro jednoduché nebo dvojité páky. To je zcela triviální záležitost nadávkování vody a změny tlaku; vše se děje automaticky a to během 20 až 30 vteřin, jak jste správně poznamenal. Představa, že barista musí páku během presování držet, nebo že musí znovu mačkat tlačítko a opakovat 3 krát cyklus espressa aby dosáhl espressa americana je naprosto zcestná a pouze svědčí o tom, že jste v životě nestál za barem a nepřipravoval kávu pomocí kávovaru.
    Podávat espresso lungo nebo americano jako espresso do většího šálku s horkou vodou vedle je snad ten nejhorší omyl a přežitek v dějinách konzumace kávy. Káva má určitou mez nasycení a proto se de espressa nevejde tolik extraktu co do americana, jinými slovy čím více vody projde pákou tím více extraktu se do ni uvolní. Pochopitelně zde neplatí přímá úměra a nefunguje to do nekonečna. Správné espresso lungo zkrátka obsahuje více kávy, což se nedá říct o tom Vašem nesmyslu. To je prostě jenom naředěné espresso.
    Důvod, proč host dostane espresso lungo, objedná-li se “preso”, je ten, že ho z 95% případů chce(vlastní zkušenost z praxe).
    Takže až zase někde něco zaslechnete a budete chtít dělat machra, raději se nejprve podívejte se na návod “Jak ze sebe udělat všeználka a nebýt při tom za jelito”.
    Děkuji, jestli jste dočetli až sem =)

    • Trochu mě namíchl Váš příliš arogantní komentář. Samozřejmě moderní kavárna má téměř automatické stroje. Méně vybavená kavárna si třeba musí hlídat čas extrakce ručně. Barista potom stojí u mašiny a hlídá si extrakci a nemůže si prostě odejít jinam. Nastavování mašiny většino obsluha nezvládá a tak ji zpravidla už při instalaci technik na přání majitele zprzní. Pokud se vydáte na kávu někam mimo centrum velkého města, určitě na podobnou mašinu natrefíte. Šikovný barista však i z ní vykouzlí špičkový nápoj, neboť je potřeba mít jen tu správnou teplotu a tlak. U lunga máte pravdu, že voda protéká pákou všechna a nedolévá se jako u americana. Aby bylo lungo dobré a neextrahoaly se do něj nepříjemné tříslovinové a hořké chutě, je potřeba namlít kávu hruběji. Při hrubším mletí navíc voda rychleji protéká, tak jí bude dostatek. Celé to závisí na šikovnosti a přístupu baristy. Ale ze zkušenosti vím, že s nastavením mlýnku si nepohraje nikdo a tak místo dobrého lunga leze z mašiny nepitelné české preso. Lidi to nechtěj, jen jsou na to už zvyklí. Kdyby jim místo té hořké břečky někdo podal dobře udělané lungo, určitě by to dokázali i v naší zemi ocenit další návštěvou.

      • Dobrý den, několik let jsem dělal v barech a restaurací, připravil x tisíc káv a přesto si nemůžu říkat odborník. Vím jen jedno, že prvotřídní kávu připravíte i s absencí drahého kávovaru… Postačí Vám na to obyčejná mocca konvička, kterou seženete v kdejakém krámu s domácími potřebami. A i znalí baristé Vám potvrdí, že káva z mocca konvičky je jedna z nejlepších… S úctou a respektem Viktor

    • Dobrý den, dovolím si “převzít otěže” a odpovím Vám za Milana, protože on je opravdu “pouhý” konzument. On, na rozdíl od Vás, nepotřebuje tolik znalostí o kávě (či jiných produktech gastronomie). On, stejně jako všichni zákazníci, je pouze zrcadlem přístupu baristů, barmanů atd. To Vy máte vědět, co děláte a svým přístupem své hosty vzdělávat a rozšiřovat jejich portfolium chutí! Jenže Vy jste ukázkový příklad toho, jak to v české gastronomii (většinou) chodí. Teď nevím, kde začít, ale třeba u toho, že Milan psal svými slovy a snažil se zábavně popsat svůj pohled laika. Takže psal o prskání atd., ale nesnažil se dělat machra, že on umí připravovat espresso. Proto je Vaše reakce o programování kávovaru absolutně mimo. Mimo je bohužel také proto, že jste tak jenom dokázal, jak moc si kávy (ne)vážíte, protože napsat, že se káva “nasycuje” a že je lepší vyextrahovat plný šálek, než ho “doředit”, je nesmysl. Ano, správně by se mělo lungo naplnit celé, ale to jedině způsobem, který napsal Richard Fila (podle stylu psaní soudím, že to je opravdu profík, který ví co dělá). Takže pokud to chcete dělat opravdu správně, musíte mít buď dva mlýnky a nebo to umět ladit za provozu (což dokáže málokdo). A přesně, stačí teplota a tlak, a hrubost (lungo) nebo jemnost (ristretto) namletí kávy vám určuje kolik vám toho nateče do šálku. O tom se ale nemusíme bavit, protože Vám nedochází, co káva ve skutečnosti je a co se děje při extrakci. Takže si zkuste vzít jedno zrníčko a rozmačkejte ho. Zkuste si odmyslet, že to je káva a přemýšlejte, co to vlastně je. Dojde vám, že to je vlastně “mastný uhlí”. A vám jde pouze o tu tukovou emulzi, nikoliv o to “spálené dřevo” pod ní. Při ideální extrakci (správně nastavený mlýnek, správně utemovaná a uhlazená káva v páce a funkčním kávovaru) je ta hranice 30s nesmírně důležitá. Protože při extrakci “oplachujete” ten tuk, o který vám jde a je to tak nastavené, že to za tu dobu opláchne maximum toho “dobrého”. jakmile prodlužujete dobu extrakce, tak si vlastně jen rozpouštíte uhlí do svého šálku. Kromě zkažené chuti vám do šálku tečou i karcinogenní látky a ty se vám v žaludku usazují! Ale jo, budete mít v šálku víc kávy, to máte pravdu. Otázka zní, chci z té kávy všechno? Lungo znamená prodloužený, ale také vodnatý, takže si srovnejme oba nesprávné způsoby. Pokud udělám espresso a pak ho naředím čistou vodou, tak pouze snížím chuťovou intenzitu, takže jen pokazím chuť. Vy ale nejen pokazíte chuť tím, že kávu lidově “přepálíte”, ale k tomu z ní uděláte pěkně nezdravou věc. Já jsem primárně barman v koktejlovém baru, o kávu se tedy zajímám pouze okrajově, ale přesto si své zákazníky vychovávám i v kávové kultuře. I tady bylo 95% lidí, co chtělo presso. Stačí jednoduchá otázka, chcete klasické espresso (zároveň naznačit velikost prsty) nebo prodloužené (prsty roztáhnout). 85% lidí chce to “větší”, ale většina z nich ho chce s mlékem. U těch takřka u všech uspěje správně připravené cappuccino. 🙂 Takže má zkušenost je taková, že jsem všechny “předělal” a prodávám teď nejvíc cappuccina, espressa, sem tam lunga, ale žádné české presso. Takže až budete příště dělat experta, tak se nejprve zamyslete, jestli na to máte. Já bych si nedovolil někam psát a na někoho vyskakovat, protože nejsem expert, ale tady jsem se musel zastat Milana, protože jsem ho to naučil já. A mně to zase naučil Aleš Richter a další sebevzdělávání. Pamatujte si jedno, těch 95% je pouze obrázek vašeho přístupu k nim. Přeji hezký den.

      • Dobrý den, dovolím si podotknout jednu malou poznámku – espresso s mlékem a správně připravené cappuccino je trošku rozdíl, nemyslíte? Já osobně bych Vám cappuccino, v případě že jsem si objednala espresso s mlékem, vylila na hlavu. Chutná úplně jinak a to by, člověk který se tím živí, měl vědět. Hezký den

        • Dobrý den, ano máte pravdu, espresso s mlékem a cappuccino je opravdu rozdíl. Pokud si někdo objedná espresso, přinesu mu espresso a zvlášť mléko, když chce, ať si ho tam přidá. Ale já nemluvil o espressu! Já mluvil o hnusném pressu s mlékem a 2 cukry aby se vůbec dalo vypít. A věřte mi, že tam ten přechod jde takřka u každého a ten nepatrný zbytek “neúspěšných” můj pokus naopak ocenil, protože to nikomu nenutím. Pouze jim doporučím takovouto alternativu a každého ujistím, že pokud se mu do chuti netrefím, přinesu mu novou kávu (a to na své náklady). A pokud jde o espresso s mlékem, tak tam nabídnu alternativu espressa macchiata, ale to až po několikáté návštěvě, když vypozoruji, kolik si tam dotyčný přidá mléka. 🙂 Tak mě, prosím, nechytejte za slova, která jsem nenapsal. Děkuji

      • Lenze Milan nazval svoj clanok tak ako ho nazval, pasoval sa tym za experta a tym padom ma barskto narok ho upozornit, ako naozaj “nebyt za jelita”

        • Název musí být vždy trochu chytlavý;) Ale upozorňujte mě! Jsem za to opravdu rád;) Ohledně článku o kávě- pracoval jsem s texty opravdových odborníků světového kávového formátu. Třeba lidí z piccoloneexistuje.cz. Berte to spíš jen jako referát, kterým jsem chtěl trochu zlepšit a poslat dál do světa kulturu pití kávy. Nejsem v tom vůbec odborník! Jen prostě nemám rád, když se nám ve světě za něco smějí (třeba ponožky v sandálech).
          Ale dole pod článkem jsem myslím uvedl, že jsem článek psal na základě informací od odborníků.
          Každopádně děkuji za komentář a přeji hezký den.

  6. No ale musim (s miernym zahanbenim) potvrdit, ze aj ja som si raz v Taliansku so sirokym usmevom a snazivym prizvukom objednavala latte 🙂 Barista sa ma tri krat (2 krat taliansky a raz anglicky) musel opytat, ci naozaj chcem ciste “latte” bez kavy a az potom som sa mierne zahanbena opravila, ze teda chcem “caffe latte” 🙂 no nevadi, clovek sa uci na vlastnych chybach, ti ktori toto citaju sa mozu aj na mojich 🙂

  7. V Itálii je espresso bez mléka (Ital ale řekne jen cafe, většinou jiné neobjednávají) a espresso macchiato s trochou mléčné pěny….Taky říkají ristretto…a teď babo (pardon,Milane) raď….

      • Dobry den,a je to tak,ja jsem z Italie par Km od Assisi a toto Italske mestecko je opravdu turisticke je tady spousta studentu,krestanu,protoze toto je mesto kde se schazi spousty vericich v boha,protoze je to posvatne misto kde vyrustal San Francesco (svaty) pravda je ze kdyz Ital rekne caffè chce caffè do pulky maleho salku a nemusi nic vysvetlovat je to samozrejmost.Jedine na co se Vas v baru zeptaji kdyz objednavate caffè d’orzo celozrnnou kavu,zeptaji se jestly si to prejete do velkeho nebo maleho salku.

  8. Jinak bych chtěl mnohokrát poděkovat Milanovi za celý jeho blog. Kéž by se našlo více těch, kteří ho čtou. S úctou a respektem Viktor

  9. Některé arogantní komentáře pod článkem pobavily. Dělala jsem v italské restauraci, kterou vedli Češi a musela jsem se stydět z naši nabídku káv (české “preso” a “pikolo” napsané v nápojovém lístku). Byl to docela smutný pohled.

  10. Rád bych se dozvěděl, kde se vzala ta móda dělat z Čechů blbce a burany. Předpokládám že to autor z nějakého důvodu někde okoukal a teď se v této přiblblé disciplíně snaží vyniknout. Doporučuji více cestovat a nebo při cestování být více soudný. Díky tomu, že jsem strávil hodně času jak v cizině, tak i s cizinci v ČR, mohu s čitým svědomím prohlásit, že jsme na tom velmi, velmi dobře!

    • Dobrý den,
      dle webových stránek tohoto autora usuzuji, že má opravdu patent na rozum! A jedině, ale jedině to, že se na titulní stránku oblékl do opresnutého sáčka, které mu odkrvuje mozek, mu právě neumožňuje uvažovat přinejmenším standardně. A především proto, že okolo sebe má bandu jeho přívrženců, kteří ho evidentně podporují v tomto stupidním webu se cítí, jako pán. Chtěla bych mu vzkázat jedno: Otevřete oči a uvědomte si, jaké stupidní hlouposti řešíte. Když si myslíte, že víte vše nejlépe, založte si stát, kde budete dělat kávu dle správných postupů a nazývat jí tak, aby jste nebyl za burana ve světě. Jinak my burani, Češi, zůstáváme i nadále s Vámi. S pozdravem, Vaše Lucie.

      • Dobrý den Lucie,
        jedná se o můj soukromý blog a mé názory. Víme, že se často mohou nepotkat s názory ostatních. Tak to ale na světě chodí – co člověk, to názor.
        Pracuji v módě, a tak mám opresnuté sáčko. Tomuto střihu se říká slim. Napíši o tom článek, abyste příště věděla 😉 Což je i cíl mého blogu- psát věci, které si MYSLÍM, že vím já a chtěl bych je předat dál.
        Ohledně článku o kávě- pracoval jsem s texty opravdových odborníků světového kávového formátu. Třeba lidí z piccoloneexistuje.cz. Berte to spíš jen jako referát, kterým jsem chtěl trochu zlepšit a psolat dál do světa kulturu pití kávy. Nejsem v tom vůbec odborník! Jen prostě nemám rád, když se nám ve světě za něco smějí (třeba ponožky v sandálech). Já mám naši zemi a lidi v ní moc rád. A když by jeden člověk měl něco díky nějakému mému článku změnit, tak budu rád.
        Přeji Vám krásný den a trochu úsměvu na tvář. Vždyť se tu máme fajn… 😉

      • Dobrý den,
        Nevim,proc autora urazite? Pracuji jako baristka a takove články jen podporují a téměř vždycky i sdílím. Není nic horšího, než arogantní host, který Vam dava okázale najevo, co si o obsluze mysli a jedním dechem si objedná “picollo”.
        Nebo hůř, když Já si někde dle nabídky objednám espresso a přinesou mi bazén.
        Pěkný den 🙂

    • To není žádná móda. Jen když kolem sebe vidím něco, co se mi nezdá, tak o tom napíši svůj názor na svůj blog. Já mám Čechy i Česko rád 😉 A vím, že jsme na tom velmi dobře. A věřte, že cestuji díky své práci dostatečně. Přeji vám fajn den 😉

  11. Tolko vasne pri debate o kave som naposledy zazil, ked sme sa bavili aky rozdiel mezdi profesionalym cunnilinggom a amaterskou fajkou 🙂

  12. Nejsem kafový expert, ale moje zkušenost je, že když chodím trochu častěji na kafe do řetězců jako Costa, Starbucks, Paul apod., brzy můj žaludek opravdu zle trpí. Nevím, jaký je váš názor na tyhle kavárny, ale čistý espresso bez mlíka bych tam nevypil. A to nejsou český podniky. Když občas jezdím do USA, je to to samé. Ale vždycky se tam dá pořídit o obyčejná překapavaná káva, který nebývá tak strašná. U nás se to ale bere za prežitek, přitom by asi dost kaváren udělalo líp, kdyby si pořírili obyčejný překapávač a pákový presovač měli jenom jako dekoraci :-(.

  13. Dobrý den, hned na začátek bych chtěla zdůraznit, že se nepovažuji za profesionála, protože se mám pořád ještě hodně co učit. Jako barista pracuji asi rok, na začátku v Edinburghu, teď v Londýnském Sohu. Pracuji s mašinou, která má 3 hlavy a z toho se na každé dá nastavit teplota a tlak zvlášť. S tím si ale zatím radši nehraju, žejo. Akorát bych to rozbila 🙂
    Ale s čím si musím hrát je nastavování mlýnku. Máme teda 3, protože servírujeme různé druhy kávy a taky filtrovanou kávu jako Pour Over nebo Aeropress. V Londýně si kávu dost potrpí, navíc ještě pracuju se samýma Australanama a ti jsou na kávu asi ujetí. Jenom bych chtěla podoknout, že Piccolo podáváme, jako zkrácené espresso, tady tomu řikají ristretto (cca 15 ml espressa) a je to doplněné mikropěnou (cca 90 ml??) plus mínus. Vypadá to přesně tak, jak na začátku posílala fotku Maddie.
    No a tak já to Piccolo nikomu nenutím, ale jenom řikám, že teda tady v Londýně ho mají..
    Každopádně nikdo tu netuší co je to presso s mlíkem, a za to jsem neuvěřitelně vděčná. A jenom poznámka. Za celej dlouhej rok si u mě nikdo neobjednal lungo. Pije se tu Long Black, což je espresso extrahované rovnou do vody.
    A tak doufám, že mě teď neukamenujete 🙂
    Hezký den.

  14. Niektore komentare ma velmi pobavili…. hlavne tie ”profesionalne” baristi drzte sa a nenechajte sa rozhodit debilmi:) a ucte to tych hosti kolko len mozte:)

    • Musím se přidat a souhlasit. V úvodu jsem se dozvěděl, že se baristi bojí poučit klienta o tom jak co správně pojmenovat. Nechápu proč, pokud mám před sebou odborníka, který mne vhodně poučí nevidím v tom nic špatného. Spíše opačně. Ale více se divím autorovi, že se jak se sám nazval neodborník, pustil na tak tenký led. Pití kávy má obrovskou tradici a každý národ si ji trochu přizpůsobil, je to tak v každém oboru.

      • Já se právě také rád vždy nechám poučit. Příště si takhle tenké ledy možná rozmyslím. Ale vyvolala se diskuze a už to je dobře 😉 Asi.

  15. Ahoj,
    chci se zastat Maddie, káva Piccolo nebo také Piccolo Latte se skutečně pod obojími názvy servíruje (a objednává) v Austrálii. Bohužel tedy název Piccoloneexistuje.cz není zrovna dobře zvolený název pro skupinu příznivců kávy v ČR. Konec kritiky.
    Jsem rád, že existují články od Milana a web http://www.piccoloneexistuje.cz/ a nebo jiné zdroje, které opraví naši pokřivenou “kafe-kulturu”. Už mám také dost toho, že když si objednám Café Latte, tak obvykle dostanu Café Latte Macchiato s makro bublinami a nemluvě o tom, že si “barista” nehlídá teploty a totálně spálí mlíko. Grrrrrrr.

    Jen pro zajímavost druhů kávy je mnoho (viz. odkaz dole) a během mé praxe jako barista jsem se setkal se zvláštními přání zákazníků, které se vymikají veškerým pravidlům, takže je těžké u kávy určit to jediné co je správné. Důležité je, že každému chutná to jeho KAFE, CAFFÉ, COFFEE, KAVA, apod. Cheers mate…..

    http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/t_original/blzwv2ugjq4fy5l19et7.jpg

  16. V nazvoslovi léta panuje chaos. Provozují sportovní centrum, káva je moje srdeční záležitost. Pracuji na “mašině” lavibiemme r-evolution, na mletí mám tři mlýnky Super Caimano On Demand. Jeden se 100% robustou, jeden na směs (střídám poměr složení) a jeden se 100% arabica v malém městečku na sever od Pha. Navštívil plantáže v Etiopii (“matka kávy”) a toto celé začalo ve škole kávy (www.skolakavy.cz) u kávového guru Roberta Trevisana. A výsledek: např. horkou vodu ke kávě dáváme cca 10 let,. Prý když na dobrou kávu tak do fitka … Zákazníky nepoučuji ale o kávě si rád se zákazníkem popovídám o složení, o přípravě, o plantážích a samozřejmně vše pojmenuji jak má být. Klient si objedná piccolo (dnes už snad ani ne) a já servírují se slovy espresso, občas “pošlu” ňjákou zajímavost (pohádku …), espresso zdůrazním dvakrát, třikrát o piccolo nepadne ani zmíňka a ono to funguje. Zákazník objednává espresso … 🙂 Nehledejte problém u zákazníka, vše je v nás, obsluze. Začínejme u sebe (sebevzděláváním, zájmem, nadšením, láskou ke kávě a těšit se na zákazníka …) Těchto pár řádků není k chlubení. Jen když to jde ve fitku proč by to nešlo v kavárně … 🙂 Ps: uvaříme cca 50 až 80 porcí denně (kdyby byl názor že ve fitku máme na hraní čas …). Na fitko slušný … 🙂 Užívejte a krásné chvilky u šálku dobré kávy. J. Olšák

    • Dobrý den,
      přesně jak říkáte, vše je o obsluze a o její vlastní iniciativě, to však posunu bokem, spíše mne zarazila ta 100% robusta… Mám za sebou několik let zkušeností s italskou kávou a jakýkoliv mix, kde bylo více než 20% robusty, měl tak silnou chuť, že to hraničilo s poživatelností… Upřednostňuji mix oblíbený v Neapoli, 92% arabica, 8% robusta, pěstované lokálně….

    • Díky za fajn komentář 😉 A jak říkáte- hlavně obsluha by měla chtít vědět, jak je to správně a předávat to dál. Kdyř přeci něco v životě dělám, tak chci, abych to dělal dobře, ne?

  17. vim, ze pikolo neexistuje, ale kdyz si v objednam espresso, tak vetsinou dostanu “ceske presso”, kdyz reknu pikollo, vetsinou dostanu espresso. když řeknu malinkate espreso – tak v nejhorsim dostanu ristreto ale nikdy ne “ceske presso”. Dokonce jsem uz v kavarne vysvetloval, ze kavu chci do pulky maleho hrnicku a ten zbytek (meli nastaveno automaticky 120 ml) at pusti do druheho hrnicku a vyleje…

    • A to byl právě cíl článku. Aby i neprofíci věděli, jak to přibližně je a mohli jsme se tu v naší zemičce učit navzájem. A kdo se učit nechce, tak je “jelito” a nemá význam se s ním ani bavit, natož mu chtít něco vysvětlovat 🙂

      • No ale kdyz majitel nakoupi nejlevnejsi kavu prepalenou kavu, tak je uplne jedno, jestli Vam z ni udelaji pikolo, ristretto, espresso, české preso, lungo,…

  18. Tak to vypadá že káva je větši věda než se dostat na měsic… 🙂 unás v Bank of America
    Jakarta, Indonesia se pije jedině pořádné ” Lógr” a nekteří ho ještě vyjídají 😀

  19. Pravda je, že mi to dřív také vadilo. Pak jsem se nad tím zamyslel a řekl jsem si, že spíš české je tohle vyčítání. V jiných zemích by zkrátka použili slovíčko piccolo a byli by ještě hrdí na to, že mají vlastní název. Je zvláštní, že lidé přejdou spíš “pucle”, ale u kávy si nenechají ujít možnost ukázat jak jsou světový.
    Určitě to nemyslím jako výčitku, spíš k zamyšlení, že někdy se může hodit, lišit se.

    • To máte pravdu. Ale pak je nutné to vědět, že je to český název a neříkat to ve světě, kde to znamená něco jiného. A hlavně to vědět všichni, aby číšník věděl, co opravdu chce host a host věděl, co mu číšník donese. Toto tu nefunguje bohužel. A na to jsem chtěl upozornit 😉 Díky za komentář a přeji vám hezký den!

  20. Je sice hezké, že se tady autor rozčiluje nad neznalostí lidu českého (také mívám takové chvilky). Ryba ale smrdí od hlavy. Až průměrný číšník pochopí co chci, když řeknu espresso, aniž bych mu to musel pracně vysvětlovat, přestanu říkat malé kafe nebo piccolo. Ničemu jinému totiž průměrný pingl nerozumí, pokud to zrovna nemá napsané velkým písmem na automatu s práškovým pseudokafem. A já do kavárny nechodím za účelem provádění školení tamních zaměstnanců.

    • A takhle vzniknul bludný kruh, kde číšník se bojí říct hostovi, jak je to správně. A host se bojí si objednat správně, aby mu to číšník opravdu dal. Zkuste je klidně školit, vy máte pravdu, tak se za ni nestyďte 😉

  21. Mimochodem, jednotka tlaku “1 bar” u nás byla dokonce zakázána, když už tu řešíte takové prkotiny. Takže, milý autore, honem si to koukejte přepočítat na kilopascaly, ať tu nejste za jelito.

    • LOL, prosím vás, a kdo jako zakázal tu jednotku?

      Navíc je to jednotka v této branži ustálená, takže poprepočet by vedl k matení…

      • Zákon o metrologii a s ním související prováděcí vyhlášky (povinnost používat jedině jednotky mezinárodní metrické soustavy SI). Další jednotkou, jejíž používání je zakázáno, je např. 1 kalorie – podle SI jedině jouly a jejich metrické násobky a díly.
        Ale píšu to jen kvůli tomu, aby vyniklo, jaké malichernosti tu autor řeší. Tak se holt u nás některé typy kávy nazývají jinak, jak sám píšete, je to tak u nás “v této branži ustálené, takže podobné články akorát vedou k matení”. Rozhodně mi připadá normálnější mávnout rukou nad nazváním nějakého pitomého kafe než mávat rukou nad fyzikálními jednotkami, v nichž se měří důležité technické parametry v průmyslu a fyziologické hodnoty těla a jejichž zmatení tedy může mít fatální následky – narozdíl od nějakého pitomého presa s mlíkem nebo piccola.
        Jinými slovy, máte naprosto převrácený smysl pro to, co ve skutečnosti je a co není důležité. To současné pohlreichovské dělání vědy z věcí, které vědou nejsou a prezentování nějakých svých jediných správných názorů je celkově zvrácené. A to celé říkám jako technik, který kávu vůbec nepije a zakázané bary a atmosféry mezi kolegy normálně používá.

  22. Hezky, jak si pak mám objednat jednoduše kafe jak ho mám ráda – asi 100ml kafe a 30ml teplého mléka? :-/ Nebo je to v kavárenském byznysu značně pohoršující?

  23. Pikolo EXISTUJE!!! a to např. ve Vídni: Piccolo – kleiner schwarzer mit Schlag! Ostatně, kultrura kávy se rozšířila původně z Vídně i do Itálie. Ve Vídni se praktikuje skoro na padesát druhů kafé, v Itálii sotva dvacet (dle Vikipedia). Nechápu taky, proč se v Česku pro druhy kávy nevytvoří ryze české názvy, pod těma cizojazyčnýma nedostanete nikdy po celé republice to samé. Už jen proto, že hlavně různí italští producenti kávového zrna nazývají své produkty rozdílně, aby se lišili od konkurence.

  24. Milane, text je velmi laciný, ne? “Víš jak říkaj ve Francii čtvrtlibráku se sýrem? ” Bude Váš další článek o tom, že cheesburger v “Mekáči” neodpovídá standardům cheesburgeru v USA, a už vůbec se neobjednává slovy: “Jednoho cheese, prosím,” protože v Americe bychom za to dostali pouze sýr?!
    A historku o křičících Italech radši žádnému Italovi nevyprávějte.
    Zákazník si sám zvolí, kde mu kafe chutná. To je segmentace.

  25. Ja bych se jenom chtěla zeptat kde vzniklo v ČR najednou kafe lungo, i tohle slovo je převzato z italstiny nechapu proc se mu rika lungo, i když přeložit to umim jako dlouhý ,mluvite o tom , že nemůžeme říkat piccolo, že jsme cesi, ale ve chvilce vymyslíte nový nazev lungo, za 20 let budeme přemýšlet, kdo zacal říkat lungo? Tahle debata mi přijde divna, když už česky tak male espresso, velke espresso? Určite se mi zde libi popsane , jak spravne připravit kafe, a zajímalo by mně , kdo je natolik dobry barista, aby rekl že ta jeho teorie je spravna 🙂 urcite vareni kavy je alchimie a to bych prenechala opravdovim odbornikum 🙂

  26. Jste všichni banda narcistickejch pozérů… správnej chlap si dává “kafe” a myslí tím spařenou pořádně silnou vrstvu jihlavanky…

  27. Ne z pohledu barmana kdyz nekomu prinesu espresso a horkou vodu koukaji se na me jako na pic… ze jsem jim to nesmichal. A to je 100% prvda

  28. Najlepsie espresso mojho zivota som pil v Neapole, mala krcmicka na Via Mezzocanone (snad som spravne napisal ulicu). Fajn kava bola aj v Asuane, stacilo povedat, ze chcem kafe 🙂 asi by mi ten arab aj tak nerozumel, keby som chcel nieco ine. Dakujem za podnetny clanok, rozsiril som si obzor.

  29. No, myslím si , že je jedno jak se nazývají. Hlavní je, že to umí dobře připravit. Klidně si dám dobré piccolo než hnusné espresso. To je oč tu běží. A jen pro zajímavost, zkuste si objednat v Italii espresso 😉

  30. Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

Přidejte komentář