Dress Code – základní druhy

Dress Code - základní druhy

Občas se vám do ruky dostane pozvánka na zajímavou akci, ale obsahuje položku “Dress Code”. A pak přijdete na akci a stejně je tam každý oblečen jinak. Někdo nechápe, co tohle anglické spojení znamená, někdo chápe, co znamená to spojení, ale neví, co znamenají ta slůvka za ním a někdo je prostě jen ignorant.

Je to slušnost vůči hostiteli přijít na akci tak, jak napsal na pozvánku. Třeba má pro vás jako překvapení připravenou limuzínu a odjezd do opery na představení. A to pak vaše rebelství ve stylu: “Kašlu na něj, vezmu kraťasy!” je takové “blbé”.

Rozdělíme si tedy základních 5 druhů dress codes a popíšu je svými slovy. Ono nic není dáno úplně přesně, a tak pak klidně napište názor do komentářů, co si myslíte, že si já myslím špatně 😉

Základní druhy dress code jsou:

1) BLACK TIE

V překladu je to “černá vázanka” a jedná se tedy o smoking.
Kalhoty jsou s lampasem, což je ten “hedvábný proužek” na vnější straně kalhot.
Límec nebo klopa saka smokingu jsou potaženy lesklým hedvábím.
Košile je bílá s manžetami (to přeložené na konci rukávů – je do nich nutné využít manžetové knoflíčky, které ale vypadají super;) ).
Ke smokingu patří vesta, ale může být využita i šerpa kolem pasu.
Boty černé lesklé. Nazdar.
Motýlek. Lze i lesklejší hodící se kravatu (ne barevnou se SpanchBobem). Ale vázací motýlek je frajeřinka 😉
Kapesníček do kapsy. Nejlépe bílý a myslím, že by zde neměl být úplně halabala zastrčený.

Dříve se v tomto dress code chodilo i na obyčejné večeře (v Británii mu dokonce říkají přímo “dinner jacket”) a podle mě je trochu škoda, že teď pánové nemají moc příležitostí smoking obléknout. Přitom v něm každý chlap vypadá jako James Bond. A vypadat jako James Bond je dobré – líbí se to holkám.

2) SEMI FORMAL

Jak název napovídá, tak já to chápu jako takové něco mezi 🙂 Nejde zde asi úplně o ples v opeře, ale pořád jde o událost, kde ukazujete, že vám na hostiteli záleží. Možná svatba večer. Protože nepsané pravidlo zní, že na večer byste měli mít na sobě vždy tmavé odstíny a naopak přes den nechávat černý oblek vždy ve skříni. Pak to u nás ve firmách zbytečně vypadá jako na pohřbech a to jen proto, že se pánové bojí jít do obleku modrého, šedého, pískového, kostkovaného atd.

Zde není třeba motýlek, ale v klidu kravata. Nicméně i motýlky jsou hodně stylové a celkově mi přijde, že se začínají do pánské módy vracet.
Boty už bych neřešil lesklými. Kvalitní kožená bota je ale základem každého pánského šatníku.
Kapesníček už bych klidně zastrčil více “free”.

3) BUSINESS CASUAL

Vypadejte uvolněně, ale stylově. Je to takový outfit podnikatelů na schůzky (jako zase zázračně napovídá název 🙂 ).
Na obrázku, který přikládám dolů do článku jako inspiraci, je pán v lesklém tmavším obleku. Já osobně myslím, že tady právě v klidu může být světlý oblek, modrý oblek atd.

Myslím, že i kalhoty chinos jsou zde úplně v pohodě, když k nim samozřejmě nevezmete mikinu s kapucí. Představte si podnikatele na pracovním obědě. A tak se oblékněte 😉

4) CASUAL

Na pohodu. Bez stresu, ale přesto za sympaťáka 🙂
Chinosky nebo džíny (nepříliš podrbané), polo triko nebo košili, svetřík.

Teplo? Uvažte si ho kolem krku.

Pokud by tohle opravdu bylo na pozvánce, tak neurazíte ani sportovnějším sáčkem. Ale prostě nepřijďte v lakýrkách, budete za snoba… a nebo za vola.

5) SMART CASUAL

Vcelku nový termín, ale přijde mi, že nejvíce akcí se koná právě v tomto dress code. On si v něm totiž každý představí sako (což je na zajímavé události dobré), ale přitom zbytek se moc neřeší a nechává se vše na fantazii hostů.

Mnoho lidí, které trochu baví elegantnější móda – motýlky, sáčka, kapesníčky atd. – se v tomto stylu obléká a ani to neví 🙂 Je to i můj nejčastější styl.

Vemte si blejzr (sportovní sako) a zbytek je na vás. Klidně rozhalenku, klidně nějakého stylového motýlka, klidně bavlněnou kravatu.
Klidně úzké tmavší džíny. Klidne chinosky.
Klidně kožené boty – třeba double monky s dvěma přezkami. Ale klidně (s čím zatím trochu ještě bojuji) i značkové tenisky.

Doba jde dál, móda se kombinuje, a tak jsou módní veletrhy plné týpků v Airmaxech v kombinaci se sakem nebo sportovnějším oblekem. Každopádně když už takhle, tak boty čisté, vypadající jako nové. Jedině tak jde poznat, že to byl cíl a ne, že jdete z fitka a zapomněli jste si jiné boty 😉

Dress Code druhy. Zdroj: http://ohsojack.co.uk
Dress Code druhy. Zdroj: http://ohsojack.co.uk

6) STREETWEAR

Váš Street Wear může být klidně Smart Casual, ale klidně samozřejmě i kraťasy a triko. Když není nějaký dress code uveden na pozvánce, tak ať se hlavně cítíte fajn 😉

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

5 Komentářů

  1. Nejraději mám Streetwear.. Ale v takovém sáčku, to se člověk hned cítí sebevědomě. Díky za fajn shrnutí.

Přidejte komentář