Barcelona – itinerář, co navštívit

Do Barcelony jezdíme pracovně často, jelikož jedna ze zásadních značek v portfoliu Different.cz je Desigual, který z Barcelony pochází, má zde sídlo, sklady atd. A jelikož se STALO, že se tohle město STALO naší srdcovkou a neSTÁLO to moc úsilí (prostě čiSTÁ LOve), tak jsem dal dokupy tenhle jednoduchý itinerář z mého pohledu.

Prostě místa, která bych být vámi navštívil, když do Barcelony na pár dnů poletíte 😉

Barcelona je hlavní město Katalánska. Po Madridu je druhým největším španělským městem (1,5 milionu obyvatel, v aglomeraci téměř 3 miliony). V roce 1992 byly v Barceloně Olympijské hry. Je známá také díky originálním stavbám architekta Antoni Gaudího a jeho současníků.
Barcelona byla pravděpodobně založena už ve 3. st. před Kristem kartaginským generálem Hamilkarem Barkasem a pojmenována Barcina. V roce 218 před K. obsadili Barcelonu Římané. Pak si historii dohledejte na Wikipedii, pokud vás zajímá 🙂
Po osídlení Ameriky se rozvíjel její obchod s Evropou, a tak se centrum byznysu a dění přesunulo spíše do Madridu, který má logicky pro obchod s Amerikou lepší polohu.

A co byste si v ní podle mého neměli nechat ujít?

La Rambla

Pro nás je centrum Barcelony ulice La Rambla. Ulice široká skoro jako Václavák, která je plná obchůdků, skvělých restaurací, stánků, módních shopů, designových shopů a skvělé atmosféry. V dolní části u moře se vám zákonitě vykouzlí úsměv na tváři. Je tam totiž nádherně.

My si vždy na trhu jen nakoupíme kelímky s ovocem (stojí tady 1,5EUR) a sedneme na pobřeží na lavičku. Pro suchozemského Čecha je blízkost moře nabíjející, tak si ji na chvilku užijte. Jen tak. Bez lehátka, krémů, ručníků, časopisů a řízků.

V Barceloně vždy obdivuji to, jak je zde historie propojená s novým uměním. Sochy, stavby a budovy, které by si u nás díky památkářům ani neškrtly. Jasně, historie se musí hlídat, ale zase my žijeme TEĎ, a tak i současné umění a architektura by se měly citlivě umisťovat ke staré zástavbě.
U nás by Gaudí se svými návrhy na úřadech zaplakal, roztrhal je, hodil do popelnice a šel se ožrat do parku.

Trhy na La Rambla

V dolní čtvrtině La Rambla po pravé straně (když jdete k moři – což je dolů, protože moře na kopci nebývá) je vstup na trhy. Zdá se to jako obyčejná věc, jenže když nezajdete sem, tak jste Barcelonu nezažili. Tisíce kelímků s čerstvým ovocem, těmi nejlepšími šunkami, sýry a lahůdkami, kde se vaše chuťové pohárky začnou zapalovat, jako hlavičky sirek, když s nimi jezdíte po škrtátku.

V lednu a za 1,5 EUR. Chápete to?
V lednu a za 1,5 EUR. To být v ČR, tak jíme zdravě 🙂

A všechno je to za děsně super peníze. Prostě za 1-3EUR si tady kupujete a kupujete všemožné dobroty a pořád říkáte: “Proč tohle není i u nás? Já už u nás nechci jíst ke sváče rumcajse s rohlíkem!”

Placa de Catalunya

V horní části La Rambla najdete tohle náměstí. Cvakněte se u fontány, rozhlédněte kolem sebe a nasávejte atmosféru. Nejspíš bude hezky. Pokud ne, jste trochu smolaři 🙂

Passeig de Gracia

Jedna ulice z Plaza de Catalunya, která je drogou pro každého shopaholika. Tahle ulice je napěchovaná značkovými obchody, jakoby někdo vzal pražské “Příkopy” (Mango, Zara, Hilfiger atd.) a Pařížskou (Burberry, Louis Vuitton, Gucci atd.), trochu přifouknul, více načančal a znovu položil.

Módní obchody v Barceloně jsou krásné...
Módní obchody v Barceloně jsou krásné…

Lanovka Teleféric de Montjuïc

Zážitek, který je fajn si zkusit. Lanovka byla postavena už 12. září 1931 a spojuje Barcelonskou pláž a kopec Montjuic. Lístek stojí asi 11 EUR a je to super zážitek. Uvidíte celou Barcelonu jako na dlani. Někteří lidé lanovku nenávidí, že není hezká, někteří ji milují. Mně přijde vtipná, originální a dobrá. Zkuste ji 😉

Sagrada Familia

Můžete si říct: “Prostě kostelík.” Ale Sagrada Familia se začala stavět v roce 1882. A stále se dostavuje. Stavba, která vypadá jako z pohádky. Stavba, u které budete stát s otevřenou pusou a říkat si, jak tohle sakra někdo mohl vymyslet, nakreslit, prosadit a postavit. Stavba, která ukazuje, že lidé jsou skvělý druh, který umí vymyslet neuvěřitelné věci.
Ač raketa, která doletí na měsíc, laser, který umí opravit oči nebo umělé oplodnění jsou přeci jen asi ještě zajímavější kroky lidstva 😉

sagrada-familia-barca

Stadion NoU Camp a Olympijský stadion

Pro sportovní nadšence a fanoušky je to jasná volba. Olympijský stadion je kousek od výstupu z horního nástupiště lanovky. A stadion, kde hraje jeden z nejslavnějších fotbalových klubů světa je zase dobré si jako fotbalový fanda odškrtnout 😉 Možná tam potkáte Messiho. A možná Máru Víta.

JÍDLO

Už mě nic nenapadá, a tak to zakončím jídlem 🙂 Já mám středomořskou kuchyni rád. A paella s mořskými plody je něco, co si v Barceloně prostě musíte dát. Víte, co má Barca za výhodu? Že vás tu nikde moc nenatáhnou. Taxikáři můžete věřit, že bude cena úměrná. A v restauracích také. Na La Ramble si najdete jednu z desítek krásných a skvělých restaurací a dáte si tu paellu do 16 EUR. Skvělou!
A na hotelu nešetřete. Vemte si ho se snídaní už jen kvůli jejich šunkám (Jamoń Serrano). Té bych mohl sníst dva plné kýble. I když to asi ne. Ale i tak bych jí snědl hodně.

restaurace-larambla-barcelona

Barca je prostě super kosmopolitní město se skvělou atmosférou. A tak si zkuste urvat alespoň jeden den klidu, i když sem pojedete pracovně. Abyste ji mohli nasát. Protože jen, když budeme nasávat atmosféru a inspiraci světových měst, tak můžeme i tu naši krásnou zemičku dělat hezčí. Ono si často minimálně uvědomíme jednu věc.

Že nejhezčím městem na světě je Praha…

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

Přidejte komentář