EET pro e-shopy aneb když dělají zákon lidé, co tomu nerozumí

Nevěřil jsem, že se to může stát. Zrovna já takový obránce názoru, že v ČR se máme skvěle a jen si zbytečně stěžujeme. Zrovna já jsem musel být přesvědčen, že když se lidé pletou do něčeho, čemu vůbec nerozumí, tak to může být velký průser.

Poslanci totiž o 5 hlasů neodhlasovali úpravu zákona o EET, a tak od 1.3.17 musí ty e-shopy (z 35.000, co jich v ČR je), které akceptují platbu kartou, řešit celou tu nesmyslnou složitost s napojením na EET. E-shopy hned začaly hromadně hlásit, že od 1.3. ruší platby kartou. Což my v Different.cz nemůžeme, protože takových plateb máme tisíce. A tak nás tahle blbost vyjde na naceněných 60tis Kč jen za programátorské práce.

To je dost peněz, které jsme mohli investovat do zlepšení logistiky nebo třeba do nových sluchátek pro holky na infolince. Nebo třeba do konkurenceschopnosti na zahraničních trzích. A nejhorší je ten pocit, že vidíte tu hloupost. To, že ten zákon vymysleli lidé, kteří na internetu maximálně odešlou e-mail nebo natočí na FB video od bazénku. A já doteď alespoň věřil, že na dílčí obory, kterým nerozumí, mají inteligentní poradce. Teď už něvěřím.

JEN PLATBY KARTOU

Do EET spadají jen platby na e-shopu kartou. Čtete? Fakt zrovna platby kartou! Škoda jen, že tu nemám smailíka, který si ťuká prstem na čelo. Když už tedy má být vše hlídáno, tak proč tam není vše? Proč e-shopisty tímhle nutíte rušit tu na světě nejpoužívanější platební metodu? CELÝ SVĚT PLATÍ KARTOU! A když jsme se to začali pomalu učit i my v ČR, tak přijde tenhle hozený klacek pod nohy. A “Ná, zakopněte o něj a rozbijte si hubu, e-shopisti.”

Obchodníci by mohli mít platby kartou nasměrované třeba do daňových rájů, což by se v systému nedalo dohledat. Takové platby by se pak z hlediska kontroly chovaly podobně jako hotovost,“ uvedl v České televizi generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Tuhle pitomost je těžké i komentovat. Protože na e-shopu mají VŠECHNY PLATBY elektronickou stopu, a tak se podle mého na e-shopech ani nedá podvádět a krátit daně. Ale možná jsem jen blbý poctivec. Navíc, když bychom to tedy měli brát dle pana Janečka, tak firma, co chce podvádět, nahlásí společnosti DPD, PPL nebo Poště, ať jim vybrané dobírky posílají do daňových rájů a ty peníze tam odejdou také, ne?

Navíc chápete, že přesně takovéto klacky pod nohy právě zapřičiňují, že čím dál více firem se bude stěhovat do jiných zemí? Do zemí, kde vlády přemýšlí, než vydají tak náročný zákon?

My na e-shopech akceptujeme hlavně 3 druhy plateb:

1) Dobírka je nejčastější. Přijede k vám kurýr a vy mu dáte peníze. Kurýrní společnost nám je pak převede na účet. Dobírku nemáme rádi, protože lidé ji často nevyzvedávají. Proč, když to neplatili, že jo? A my vše zbytečně balíme, posíláme, řešíme, vybalujeme…
Ale stát tady tedy není možné okrást a do EET nespadá.

2) Bankovní převod. Objednáte, my vám pošleme údaje a vy zaplatíte. Pak teprve posíláme. A vy si to vyzvednete, protože máte zaplaceno. Jen občas nezaplatíte a my vás musíme nahánět, zda objednávku tedy jako chcete nebo ne.
Ale stát tady tedy není možné okrást a do EET nespadá.

3) Platba kartou online. Na konci objednávky na webu vás nasměrujeme na platební bránu a vy zaplatíte kartou. Nám peníze přijdou na účet. Jsou tedy na účtě vidět. Jsou vidět i ve výpisu společnosti, která nám platby kartou zabezpečuje.
Ale stát tady tedy není možné okrást a do EET… SPADÁ. A tak musíme napojovat e-shop na ten složitý systém a vyhodit 60tis Kč do koše. ZBYTEČNĚ.

Já prostě myslel, že EET vzniká proto, aby se nemohlo podvádět s hotovými platbami. Jakože přijdu na masáž, kde mě namasírují a já jim dám peníze do ruky. Účet nepotřebuji a masérka je pak nepřizná. A pak jezdí merglem a přitom do daňového přiznání napíše, že loni dělala 16 masáží. Tohle jsem myslel, že má EET řešit. Ale platby kartou, které přijdou na firemní účet? Já jsem asi pitomec, ale stále nevidím, jak jsme s nimi doteď mohli podvádět…

Mně EET vlastně jako celek ani nevadí. Mně vlastně také štve, že mi vše do koruny platíme tak, jak máme, protože prostě je pro mě klidný spánek lepší, než ukradených pár tisíc a hrozný pocit, že se na to jednou přijde. A vůči tomu spousta z menších konkurentů daně a zákony moc neřeší, protože je přeci lepší nebýt plátce DPH a mít o 21% větší konkurenční výhody 🙂

Na obchody jsme pořídili za pár tisíc EET terminály a frčíme. Ale tu nelogiku s e-shopy prostě moje hlava neumí zkousnout. A nejhorší je, že teď vše implementujeme a oni za pár měsíců přijdou s tím, že to byla blbost a že to tedy ruší… a kdo nám pak vrátí ty vyhozené peníze?

Já vím, že lidé, co nám vládnout, nemohou rozumět všemu… ale je škoda, že dělají zákony dřív, než si o tom dostatek informací zjistí…

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

1 Komentář

  1. To samý teď taky řešíme v našem eshopu. EET je jenom otravovaní malých a střední podnikatelů. Místo aby se stát zaměřil na velké firmy a banky, kde uniká nejvíce peníze tak radši budou hlídat nás.

Přidejte komentář