Jak se v Kongu objevili nejvíce vystajlovaní muži na světě: Les Sapeurs

Les Sapeurs. Zdroj: http://frankoak.com

Republika Kongo je podle Wikipedie až na 120. místě v žebříčku nejbohatších států světa. Na ulicích hlavního města Brazzaville je bordel, prach, špína. Odpadky se často válí přímo na ulicích a některé domy nemají okna atd.

Kde se tu sakra vzali ti neuvěřitelně vyladění chlápci, kteří řeší každý detail svého obleku a barevné sladění dalších doplňků? Ví přesně, jak nosit oblek i jaká jsou pravidla genlemanů.Tahle dost početná skupina si říká Les Sapeurs, což je v místním slangu zkratkou něčeho jako: Společenství elegantních mužů, kteří udávají styl.

Les Sapeurs udávají pánský módní styl v Kongu. Zdroj: http://agnautacouture.com/
Les Sapeurs udávají pánský módní styl v Kongu. Zdroj: http://agnautacouture.com/

Většina z nich nemá žádný majetek, ale všichni vlastní alespoň jeden oblek na míru, který mají vyladěný do nejmenších detailů. Muži z tohoto spolku svým stylem a oblečením možná dávají najevo, že i v zemi plné korupce se dá žít s nějakým smyslem. Ještě nedávno v Kongu zuřila občanská válka, ale Les Sapeurs se ani v této těžké době svého stylu a smyslu života nevzdali. Vyladěná pánská móda je jejich život.

Zajímavostí je, že Les Sapeurs se i snaží chovat dle pravidel gentlemanů. Chovají se hezky k ženám (což v těchto zemích opravdu není běžné) a často mají u sebe dýmku nebo doutník. Často nezapálené, jelikož je to prostě drahé.

A jak došlo k tomu, že se v Kongu zjevili takoví elegáni?

Vše má původ v historii. Kongo bylo francouzskou kolonií až do 15.8.1960. A obyvatelé Konga tak měli blízko k francouzskému stylu a eleganci. Někteří měli možnost pracovat přímo ve Francii. Jako např. jeden konžský intelektuál, který žil v Paříži a po svém návratu v roce 1922 začal myšlenku francouzského stylu šířit dál. Jeho jméno bylo Andre Matsou a dodnes ho Les Sapeurs považují za jejich největší vzor.

Pánské elegantní outfity v Kongu. Zdroj: http://agnautacouture.com/
Pánské elegantní outfity v Kongu. Zdroj: http://agnautacouture.com/
Elegantní muži v Kongu se barev opravdu nebojí. Zdroj: http://www.tonbarbier.com
Elegantní muži v Kongu se barev opravdu nebojí. Zdroj: http://www.tonbarbier.com

Les Sapeurs jsou v zemi něco jako celebrity. Jsou považováni za vzor elegance, a tak si je lidé najímají na různé akce, které vyžadují notnou dávku elegantního chování a dobrého stylu. Ano, jsou to třeba svatby a … a třeba pohřby.

Les Sapeurs doplňují své outfity často doutníkem nebo dýmkou. Zdroj: http://agnautacouture.com/
Les Sapeurs doplňují své outfity často doutníkem nebo dýmkou. Zdroj: http://agnautacouture.com/

“Sapéry” si snaží naklonit i každá vláda, jelikož moc dobře ví, že lidé na ně dají. “Sapéři” ale chtějí být naopak od vlády úplně odproštěni. Jejich životem je elegance a styl a s těmi nemůže nic nadělat ani ta největší vláda na světě 😉

Sdílet na
Facebook

Přidejte si mě i na instragramu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Příhlášení k odběru článků

[wysija_form id="1"]

Když se zde objeví nový článek,
tak vám zašlu e-mail, abyste o něj nepřišli.
Nic víc, nic míň ;)
Děkuji, že jste v tom se mnou. ;)

Přidejte komentář